Adrian Kaczyński

Kick-Ass 2 (Jeff Wadlow, 2013)

Kick-Ass 2 (Jeff Wadlow, 2013)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Najnowszy sequel o komiksowym superbohaterze jest zdecydowanie inny od swojej pierwszej części. Z pewnością spowodowane to jest faktem, że za sterami reżyserskimi zamiast Matthewa Vaughna zasiadł Jeff Wadlow. W tegorocznej części przygód nastolatka chcącego naprawiać świat dzieje się zdecydowanie więcej.

Po kilku latach od wydarzeń z jedynki, gdzie Kick-Ass rozprawiał się z przestępczą organizacją Francka D’Amico, przychodzi mu stanąć do walki z potomkiem D’Amico, Chrisem, który chce się zemścić na nastolatku przywdziewającym kostium superbohatera. Ten jednak zasila szeregi grupy innych zamaskowanych wyzwolicieli dowodzonej przez Pułkownika Starsa. Chris D’Amico wiedząc, że w pojedynkę nie ma szans organizuje własną ekipę za pieniądze ojca.

Moim zdaniem zmiana reżysera posłużyła na plus tej produkcji. Pierwsza część była poważniejsza, bardziej racjonalna i dramatyczna, co w przypadku komiksowych ekranizacji nie do końca mi odpowiada. Natomiast w „Kick-Ass 2” postawiono głównie na rozrywkę co widać gołym okiem, bo kontynuacja pełna jest w wartkiej akcji,brutalnych scen i niezłej muzyki. Na szczęście pojawiające się z rzadka rynsztokowe żarty i język, które akurat nie do końca mi podpasowały nie psują zbytnio ogólnego wrażenia i zostały w dodatku w pełni zrekompensowane przez resztę elementów składających się na ten film.

Nie jest też tak, że „Kick Ass 2” pozbawiony został zupełnie elementów dramatycznych, bo takowe się w filmie znajdują. Nie odgrywają one jednak tak istotnej roli w przypadku bohaterów i ich ‚poważnych’, życiowych rozterek. I choć w niektórych rozwiązaniach brak jakiejś logiki to przyjmuję to z pełnym zrozumieniem, bo ten film ma przede wszystkim zapewnić nieziemską rozrywkę co oczywiście czyni.

W „Kick-Ass 2” tak jak w części pierwszej pojawia się jeden ze starych wyjadaczy hollywoodzkiego biznesu. Pałeczkę po Nicholasie Cage’u przejął jeden z moich ulubionych aktorów – Jimm Carrey, który jak ma w zwyczaju sprawia, że jego komediowe kreacje są charakterystyczne i charyzmatyczne. Niemniej daleko mu do dawnej formy chociaż może został ograniczony przez scenariusz, który bardziej skupia się na Kick-Assie oraz Hit-Girl.

Jednak po seansie wrażenie pozostaje takie, że to Hit-Girl stanowiła gwóźdź programu, a tuż za nią jest dopiero Kick-Ass. Bo niezaprzeczalnym wydaje się fakt, że Chloë Grace Moretz charyzmą i warsztatem przyćmiła starszego kolegę po fachu. Po tym co zaprezentowała w ‚jedynce’ nie spodziewałem się, że potrafi zagrać jeszcze lepiej i inaczej.

Kick-Ass 2” to dobry popcorniak i świetna rozrywka. Nie przynudza, a wady scenariusza nie odgrywają specjalnej roli w odbiorze filmu. Metamorfoza produkcji opartej na komiksie zdecydowanie na plus. Wyczuwalny w tej produkcji może być pastisz ze strony reżysera, który w swoim najnowszym filmie dosyć udanie puentuje kino oparte na superbohaterach, gdzie dramatyzm i cele wyższe nie zawsze idą w parze z logiką i racjonalnością.

 Kick-Ass 2 Kick-Ass 2 (Jeff Wadlow, 2013) aKick-Ass 2 (Jeff Wadlow, 2013) aaa

 

(Visited 28 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>