Agata Malinowska

Ixcanul (Jayro Bustamante, 2015)

Ixcanul (Jayro Bustamante, 2015)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Ixcanul to aktywny wulkan znajdujący się w Gwatemali, w pobliżu którego żyje i pracuje, głównie na plantacjach, społeczność Majów. Należy do niej główna bohaterka, Maria, młoda kobieta zafascynowana bajecznymi opowieściami o Stanach Zjednoczonych. Postanawia ona uwieść lokalnego chłopaka i uciec wraz z nim do tej legendarnej krainy. Niestety plan się nie udaje. Maria zostaje sama, w ciąży, zaręczona przez nieświadomych niczego rodziców z nadzorcą plantacji.

Film, który rozpoczyna się jak obyczajowa opowieść z mocnym akcentem etnograficznym, rozwija się w niespodziewanym kierunku. Staje się dziełem oskarżycielskim, historią o wyzysku i dyskryminacji, uprawianej przez państwo i posiadaczy ziemskich. Indianie częstokroć nie mają jak wyegzekwować praw, które im się teoretycznie należą. Nie znają hiszpańskiego, a jedynie własny dialekt, nie otrzymują elementarnej edukacji, takiej jak nauka pisania i czytania. W starciu ze światem cywilizacji, za którym Maria tak tęskni, są bezsilni.

Ixcanul to również opowieść rodzinna, wzruszająca w swojej prostocie i pełna miłości. Toczy się bardzo wolno, między innymi przez wyraźną chęć przedstawienia warunków, sposobu życia i mentalności Majów. Bustamante kręcił swój film w porozumieniu z indiańską społecznością – i choć rezultat nie jest olśniewający, i trochę rozmywa się w mnogości intencji, warto zapoznać się z nim choćby ze względów krajoznawczych.

(Visited 23 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>