Adrian Kaczyński

Imagine (Andrzej Jakimowski, 2012)

Imagine (Andrzej Jakimowski, 2012)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Polski reżyser po raz kolejny porusza tematykę postrzegania świata oraz złożoności relacji międzyludzkich. W „Imagine”” przedstawia kolejny punkt widzenia na ten temat, bo tym razem głównymi bohaterami filmu są niewidomi, którzy skazani są na powściągliwe, ograniczone życie, gdzie nie dane im jest w pełni korzystać z otaczającego ich świata i możliwości.

I w filmie antidotum na ten nie do końca szczęśliwy byt miał być nowy nauczyciel (Edward Hogg) w ośrodku, który swobodnie porusza się po mieście i to bez użycia laski. Wydaje się być uosobieniem wszystkich marzeń ludzi niewidomych pokazując tym samym, że można żyć szczęśliwie i bez ograniczeń nic nie widząc. A wszystko zawdzięcza wyostrzonym zmysłom i echolokacji.

Spośród trzech najbardziej znanych filmów Andrzeja Jakimowskiego („Zmruż oczy”, „Sztuczki”) „Imagine” jest filmem najbardziej przystępnym i zrozumiałym dla przeciętnego odbiorcy. Tutaj zatarła się granica pomiędzy kinem ambitniejszym, a typową rozrywkową produkcją. I ten miszmasz zdecydowanie posłużył temu filmowi.

Ogląda się go zdecydowanie łatwiej i przyjemniej, a wyważone składniki dramatu i komedii tworzą bardzo udaną kompozycję. Ciekawym zabiegiem było też wyostrzenie fonii, czyli tego w co wsłuchują się niewidomi bohaterowie, co w jakimś stopniu pozwalało się wczuć w ich położenie.

Imagine” obfituje również w piękne zdjęcia oraz muzykę, które świetnie ze sobą współgrają. I chociaż ciężko uznać aktorstwo w tej produkcji za szalenie wybitne, to aktorzy z pewnością dali radę i nie psują obrazu. Najbardziej jednak podobał mi się występ Melchiora Deroueta, który był najbardziej naturalny i przekonujący.

Poza tym po obejrzeniu tego obrazu ciężko nie odczuć jakiegoś wewnętrznego optymizmu, który nam towarzyszy jeszcze jakiś czas i pod tym względem przypomina mi nieco „Wszystko będzie dobrze”. Tak jak pisałem wcześniej „Imagine”, mimo podobnej tematyki, jest bardziej lekkostrawnym daniem w porównaniu z pozostałymi filmami Andrzeja Jakimowskiego.

(Visited 27 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>