Adrian Kaczyński

Hobbit: Niezwykła podróż / The Hobbit: An Unexpected Journey (Peter Jackson, 2012)

Hobbit: Niezwykła podróż / The Hobbit: An Unexpected Journey (Peter Jackson, 2012)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Filmowa adaptacja powieści J.R.R. Tolkiena pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” nie jest jej dokładnym odwzorowaniem. Peter Jackson dosyć luźno potraktował fabułę książki nieco ją zmieniając oraz wplatając w nią, w dosyć wyrafinowany sposób, parę wątków z innych dzieł pisarza. Najbardziej boli rozwleczenie akcji filmu na trzy odrębne produkcje, które pewnie będą trwać w sumie ok. 9 godzin. Osobiście nie jestem zwolennikiem tego typu posunięć, ale zapewne jest to związane z marketingiem i chęcią jak największego zysku.

Fabuła filmu opiera się na wyprawie grupki herosów w celu odzyskania Samotnej Góry, która stała się domem dla Smauga, a wcześniej należała do krasnoludów. Oczywiście na drodze śmiałków stają przeróżne przeszkody w postaci trolli, goblinów, czy wargów, z którymi bohaterowie muszą sobie poradzić.  Skrótowo wygląda to nieźle, ale film trwa niestety prawie 3 godziny. Akcja wlecze się niemiłosiernie, możnaby rzec, że aż prawie stoi w miejscu. Mimo pięknych krajobrazów i walorów wizualnych ciężko jest śledzić namiętnie mało wciągający przebieg wydarzeń. Dodatkowo na niekorzyść przemawia rozwiązanie starć głównych bohaterów z wrogami, które zastosował Peter Jackson.

Trąci nieco banałem i schematycznością charakterystyczną dla amerykańskich produkcji. Ponadto pojawiający się patos i droga Bilbo Bagginsa ‚from zero to hero’ utwierdziła mnie w przekonaniu, że to film nie dla mnie. Najciekawsza wydaje się być scena z Golumem, która jest jedną z nielicznych zalet tego filmu. Kreowanym postaciom brakuje kolorytu, wyrazistości, czegoś co mogłoby utrwalić ich obraz w pamięci widza. Najbardziej wyróżnia się postać Goluma, któa była w części animowana, ale mimo to, a może właśnie dlatego była najbardziej charakterystyczna.

Hobbit: Niezwykła podróż” jest przyzwoitym filmem, ale sama realizacja na wysokim poziomie pod względem technicznym  to za mało by uznać film za udany. Wielomilionowy budżet na produkcję podwyższył dodatkowo poprzeczkę, która niestety nie została  przeskoczona. 

THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY The Hobbit An Unexpected Journey  aaaaaa

(Visited 96 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>