Mariusz Czernic

Historia Rut / The Story of Ruth (Henry Koster, 1960)

Historia Rut / The Story of Ruth (Henry Koster, 1960)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

W latach 1949-59 w Hollywood regularnie realizowano wystawne filmy biblijne: Samson i Dalila (1949), Dawid i Betszeba (1951), Dziesięcioro przykazań (1956), Salomon i królowa Saby (1959). Wymieniłem tylko te najważniejsze, które powstały w oparciu o księgi Starego Testamentu. W latach 60. tego typu filmy zaczęły tracić popularność, ale dziś możemy zaobserwować, że historia się powtarza, bo produkcje biblijne realizowane są przez uznanych reżyserów (Noe: Wybrany przez Boga, reż. Darren Aronofsky, Exodus: Bogowie i królowie, reż. Ridley Scott). Ja chciałem jednak wyróżnić produkcję niezbyt spektakularną i bagatelizowaną, ale bez wątpienia interesującą i wartościową.

Film Henry’ego Kostera, o którym mowa, wykorzystuje motywy z Księgi Ruth, opisującej dzieje rodu Dawida. Nie ma tu widowiskowych scen batalistycznych ani wyścigów rydwanów, ale jest ciekawa opowieść o zderzeniu dwóch kultur i nawróceniu na właściwą drogę. Małoletnia Ruth zostaje sprzedana do świątyni kamiennego boga Kemosha. Cudem unika złożenia w ofierze, a po latach zostaje moabicką kapłanką przygotowującą dzieci idące na śmierć. Takie zwyczaje nie podobają się wyznawcom niewidzialnego, litościwego Boga. Jeden z tych wyznawców próbuje przekonać Ruth, że zabijanie dzieci to zwykłe okrucieństwo, nie mające nic wspólnego z pobożnością i dostojeństwem.

Ruth oczywiście się nawróci, ucieknie od moabickich fanatyków i nauczy się żyć zgodnie z prawem mojżeszowym, lecz ze względu na pogańską przeszłość wciąż będzie uważana za osobę obcą, niegodną zaufania, posądzaną o wszelkie zło. Film zawiera elementy kina przygodowo-kostiumowego, ale na czoło wysuwa się historia miłosna, której owocem będzie przyszły król Dawid, a także Jezus uważany przez wielu ludzi za Mesjasza. W roli tytułowej wystąpiła pochodząca z Izraela debiutantka Elana Eden, kobieta o wyjątkowej urodzie i niewielkiej sile przebicia, co uniemożliwiło jej zrobienie kariery. Nie jest nawet postrzegana jako aktorka jednej roli, bo o tym filmie mało kto słyszał. Historia Ruth to udany spektakl cechujący się podniosłą tonacją, lecz pozbawiony taniego sentymentalizmu.

(Visited 85 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>