Adrian Kaczyński

Hanna (Joe Wright, 2011)

Hanna (Joe Wright, 2011)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Główną bohaterką filmu jest pozbawiona lęku i litości Hanna (Saoirse Ronan). Wyszkolona, z dala od cywilizacji, na  idealną zabójczynię przez byłego agenta CIA – Erika (Eric Bana). Po latach katorżniczych treningów mających pomóc w pomszczeniu zamordowanej matki Hanny przyszedł czas na realizację celu. Przyszłą ofiarą młodej zabójczyni ma być Marissa Wiegler (Cate Blanchett).

Nie specjalnie udało się Wrightowi odejście od wcześniejszych, całkiem przyzwoitych kostiumowych dramatów w kierunku kina akcji. Film nie zaskakuje, nie posiada elementów, które powodują u widza jakiekolwiek napięcie – ogląda się go zupełnie bez emocji. O jakimkolwiek realizmie ciężko mówić (nawet w kontekście kina akcji), bo bardzo sztucznie wyglądają pojedynki kruchej Hanny z dorosłymi mężczyznami, których rozkłada na łopatki bez większego problemu.

Kolejnym minusem jest dość przewidywalna i naiwna fabuła, która momentami może nużyć, a wręcz usypiać (a przecież to jest film akcji). Nawet niezła ścieżka dźwiękowa nie jest w stanie zrekompensować tych niedociągnięć. Natomiast bardzo dobre wrażenie robi strona techniczna filmu, czyli zdjęcia oraz montaż. Ciekawie przedstawiony leśny świat z początku filmu pozwalał mieć nadzieję, że oko widza będzie zaspokojone przynajmniej w tym aspekcie, co oczywiście miało miejsce.

Niesmak pozostawia drewniana gra aktorska Cate Blanchett i Erica Bany. O ile po Ericu można było się jeszcze tego spodziewać, to Cate zawodzi na całej linii. Za to w miarę przyzwoicie wypadła odtwórczyni głównej roli – Saoirse Ronan. Film od strony technicznej wygląda bardzo dobrze, ale reszta pozostawia wiele do życzenia. Moim zdaniem scenariusz posiadający spory potencjał został zmarnowany. Pozostaje mieć nadzieję, że Joe Wright nie będzie już zbaczał ze swojej reżyserskiej ścieżki w tym kierunku.

(Visited 22 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>