Mariusz Czernic

Fantomas – nieuchwytny zbrodniarz

Fantomas – nieuchwytny zbrodniarz
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Fantomas (1964), reż. André Hunebelle

fantomas
Na podstawie cyklu powieściowego zekranizowanego po raz pierwszy w 1913 roku przez Louisa Feuillade’a powstał kolejny, najbardziej znany film o tajemniczym, demonicznym Fantomasie. Tym razem reżyserem był twórca Trzech muszkieterów z 1953 roku. W filmie wystąpił Jean Marais znany z filmów „płaszcza i szpady”, a partneruje mu Mylène Demongeot, która grała rolę Milady de Winter w Trzech muszkieterach, ale nie w wersji Hunebelle’a tylko Bernarda Borderie z 1961 roku. Po takiej obsadzie widz mógłby się spodziewać widowiska sensacyjno-przygodowego. Jednak w obsadzie jest jeszcze nazwisko Louisa de Funèsa, co ewidentnie wskazuje, że mamy do czynienia z komedią. Pieniądze z budżetu trafiły nie tylko do aktorów – o dużym budżecie świadczą liczne środki transportu, wykorzystane w filmie. W scenie finałowego pościgu bohaterowie używają samochodów, motocykli, pociągu, helikoptera, motorówki i łodzi podwodnej. Louis de Funès ma lepsze role na koncie, ale i tak przyćmił tu resztę obsady. Świetnym pomysłem było obsadzenie Jeana Maraisa w podwójnej roli – dziennikarza Fandora i przestępcy Fantomasa. Dzięki temu widz może podejrzewać, że Fantomasem okaże się właśnie dziennikarz, a tu zaskoczenie – to są dwie zupełnie różne role. Sceny akcji w dzisiejszych czasach nie robią już wrażenia, ale trzeba przyznać, że scena z samochodem jadącym bez działających hamulców została całkiem nieźle wykonana i świetnie osadzona w fabule.

Fantomas wraca (Fantômas se déchaîne, 1965), reż. André Hunebelle

(Fantômas se déchaîne, 1965
Już na początku filmu możemy zobaczyć umiejętności komiczne Louisa de Funèsa, który pokazuje fałszywą skromność podczas wręczania orderu za zasługi w zwalczaniu przestępczości. Natomiast Jean Marais przechodzi sam siebie w aż potrójnej roli – już nie tylko jako Fandor i Fantomas, ale też stary profesor Lefèvre. A Mylène Demongeot nadal zachwyca urodą, ale niestety jej rola nie jest zbyt wyrazista, pozostaje wyraźnie w cieniu męskich kreacji. Słowo „fantôme” z języka francuskiego oznacza „ducha”, czyli istotę niewidzialną, o nieznanej twarzy, a przez to nieuchwytną. Taki jest właśnie geniusz zbrodni Fantomas – potrafi się wymknąć policji, tym bardziej, że ściga go samolubny policjant. Komisarz Juve ma duże mniemanie o sobie i chyba dlatego nie organizuje żadnej obławy – sam chce schwytać przestępcę, by tylko jemu przypisywano zasługi. Jednak ani w pojedynkę, ani we dwóch (z dziennikarzem) nie są w stanie unieszkodliwić zbrodniarza. Bójki, pościgi i zabawne gadżety, takie jak: sztuczna ręka, strzelające cygaro i samochód zmieniający się w samolot – widać podobieństwo do filmów o Bondzie, tym bardziej, że wzorem Blofelda Fantomas zbudował siedzibę w kraterze wulkanu (pomysł z powieści Iana Fleminga You Only Live Twice z 1964 roku).

Fantomas kontra Scotland Yard (Fantômas contre Scotland Yard, 1967), reż. André Hunebelle

Fantômas contre Scotland Yard, 1967
Ciąg dalszy maskarady złoczyńców i ich przeciwników. Fantomas nadal pozostaje nieuchwytny, nadal nie ujawnia prawdziwej twarzy i wciąż ośmiesza francuską policję. Film jest nieco mniej udany od poprzednich części, ale niektóre sceny są niezłe i zapadają w pamięć (np. polowanie na lisa). Louis de Funes w roli komisarza po raz kolejny robi z siebie idiotę, a Jean Marais znowu ratuje kobietę, ale Fantomasa nigdy nie schwyta. Nie bez powodu nazywany największym zbrodniarzem Fantomas posiada także czarne poczucie humoru – żąda od znanych ze skąpstwa Szkotów ogromnych sum pieniędzy jako podatku od prawa do życia.

(Visited 87 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>