Adrian Kaczyński

Ewolucja planety małp / Dawn of the Planet of the Apes (Matt Reeves, 2014)

Ewolucja planety małp / Dawn of the Planet of the Apes (Matt Reeves, 2014)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Geneza planety małp” jakoś specjalnie mnie nie zachwyciła. „Ewolucja…” natomiast ma to wszystko, co sprawia, że ogląda się ją z przyjemnością i zainteresowaniem. Z jednej strony jest to jakaś świeża blockbusterowa nuta, a z drugiej można znaleźć masę podobieństw chociażby do kultowego „Króla lwa”. Jest całkiem dobrze, jednak ciężko będzie współczesnej serii o człekokształtnych prześcignąć tę z lat 60 i 70 ubiegłego wieku (no chyba, że w efektach specjalnych, ale nie to w kinie jest najistotniejsze). Jeśli jednak w jakiś sposób uda się chociażby dorównać poziomem, będzie to ogromny sukces.

Po dziesięciu latach od upadku ludzkiej cywilizacji, głównie z powodu wirusa małpiej grypy, zmutowane małpy żyją spokojnie w swoim środowisku próbując przetrwać od pierwszego do pierwszego. Wszystko zmienia się w momencie, gdy przypadkiem na swojej leśnej drodze spotykają ludzi, którzy zdołali przetrwać tę trudną dekadę. Niestety ta randka w ciemno nie kończy się miłością od pierwszego wejrzenia, a konfliktem, który udaje się zażegnać. Jednak to zawieszenie broni nie może trwać wiecznie, bo w przyrodzie rządzi prawo dżungli i ktoś musi dominować, a ktoś musi być zdominowany.

Efekty specjalne robią wrażenie, owszem, ale siłą filmu wydaje się być przede wszystkim dobrze opowiedziana, wciągająca i efektowna, choć nieco schematyczna, fabuła. To ona dyktuje tempo, wprowadza w ten fikcyjny, choć z jakichś względów bliski nam świat, to ona czaruje i wciąga. Oczywiście nie obyło się bez kontrastów, czyli zestawienia bohaterów złych z dobrymi, których da się polubić, ale wiadomo jaki będzie tego finał ;).

Ewolucja planety małp” to bardzo udana produkcja, zapewniająca masę rozrywki i pięknych, widowiskowych animacji, które radują oko. Matt Reeves uzyskał efekt, którego się nie spodziewałem – wszystko jest dobrze wyważone, skomponowane, nie przesadzono z animacjami, fabułą, po prostu nie ma większych niedociągnięć – da się zjeść ze smakiem.

(Visited 40 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>