Karolina Łachmacka

Dopaść Cartera / Get Carter (Mike Hodges, 1971)

Dopaść Cartera / Get Carter (Mike Hodges, 1971)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Michaela Caine’a nazywam jedną z moich największych kinowych miłości. Ten facet działa na mnie jak magnes, czy to ma lat 30, czy 80. Uważam, że sam w sobie jest po prostu chodzącą klasą, zresztą nie tylko jako aktor, lecz także jako człowiek.

Być może znana jest Wam bardziej współczesna wersja tego filmu. Nie należę do ludzi, którzy uparcie oceniają coś, czego nie znają, niemniej mimo, że nie widziałam tej nowej wersji z Sylvestrem Stallone’em (gdzie epizod nomen omen gra sam Michael Caine), raczej nie zamierzam tego zmieniać, bo wiem, czego się tam spodziewać. Zresztą – wolę zachować dobre wspomnienia związane z tą historią.

Jack Carter (Michael Caine) to facet, który zajmuje się ciemnymi sprawkami. Kiedy dowiaduje się, że w niejasnych okolicznościach zginął jego brat, postanawia opuścić Londyn i udać się do Newcastle, by sprawę wyjaśnić.

„Dopaść Cartera” (1971) to klasyka brytyjskiego kryminału. Sama postać Cartera jest niesamowicie magnetyczna, co oczywiście jest zasługą odtwórcy tej roli. Jego losy śledzi się z wypiekami na twarzy, a kolejne sceny konsekwentnie budują napięcie.

Jak na film z 1971 roku „Dopaść Cartera” jest obrazem dosyć odważnym. Jest tu m.in. scena masturbacji w wykonaniu Britt Ekland, która pojawia się jedynie właśnie przy rozmowie telefonicznej z Jackiem. Spacery Cartera z bronią, zachowującego kamienną twarz, chociaż z czasem coraz bardziej pochłoniętego planem zemsty, to kwintesencja świetnego dramatu. Jeśli dodać do tego pewną scenę, kiedy nagiego Cartera spotyka starsza kobieta, sąsiadka jego jednorazowej kochanki, film ten ma też w sobie element komiczny.

Jeśli interesuje Was posmak brytyjskiego kryminału z dosyć poruszającym zakończeniem, „Dopaść Cartera” (1971) powinniście zdecydowanie dodać na swoją listę „must see”.

Trailer

Galeria

(Visited 75 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>