Adrian Kaczyński

Don Jon (Joseph Gordon-Levitt, 2013)

Don Jon (Joseph Gordon-Levitt, 2013)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Joseph Gordon-Levit w filmie „Don Jon” przedstawia bohaterów nakreślonych grubą kreską. Oni, a zwłaszcza Jon, są zlepkiem wszelkich stereotypów oraz mód panujących w dzisiejszych czasach. Jon jest metroseksualnym narcyzem dbającym nadmiernie o swoją tężyznę fizyczną i uzależnionym od wszechobecnej pornografii. Uczęszcza też do kościoła, ale bez większego zaangażowania w wiarę.

Nie stroni też od …gąsek niczym osławiony już Trybson. Nie bez powodu zastosowałem to porównanie, bo główny bohater łudząco przypomina członków ekip show emitowanego w MTV wiodących próżne, bezcelowe życie. Inna wydawała się być Barbara (Scarlett Johansson) – z pozoru kobieta ideał, jednak z czasem i ona pokazała inną twarz.

Sam film ze względu na jakość można podzielić na dwie części. Pierwsza to świetnie zmontowane wprowadzenie i rozwinięcie historii, gdzie reżyser wciągnął widza w świat dosyć karykaturalnie przedstawiony. Czuć lekko komediowy klimat z poważnym tematem w tle. Tym bardziej rozczarowująca jest reszta filmu, gdzie Gordon-Levitt sili się na morały, które nie są odkrywcze, ani ciekawie przedstawione. W dodatku pomysł na tę część trąci strasznym banałem – nawet Julianne Moore udziałem w tym projekcie nie zatkała dziury w tonącym statku. Także dalsza część „Don Jona” nic ciekawego nie oferuje.

W ogólnym rozrachunku „Don Jon” wydaje się lżejszą i bardziej przyjazną wersją „WstyduSteve’a McQueena. Kto widział oba filmy z pewnością podobieństwa dostrzeże. Zwłaszcza jeśli chodzi o tematykę, problematykę otaczającego, a nawet atakującego nas zewsząd seksu, który w pewien sposób przekłada się na relacje międzyludzkie. Osobiście wolę „Wstyd””, bo „Don Jon” jest kinem zbyt banalnym i dosłownym. Dużym plusem tego filmu jest z pewnością boska Scarlett – chociażby dla niej warto obejrzeć.

(Visited 23 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>