Mariusz Czernic

Dexter (serial, 2006-2013)

Dexter (serial, 2006-2013)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Oglądając filmy o tematyce więziennej zastanawiamy się, czy wymiar sprawiedliwości jest skuteczny i zawsze oskarża właściwych ludzi, czy może skorumpowane prawo wrabia niewinnych obywateli i pozwala groźnym przestępcom chodzić po ulicach. Ta pesymistyczna opcja, która może wynikać nie tylko z korupcji władz ale także braku dowodów oraz niedoskonałości i błędów w prowadzeniu śledztwa, powoduje że w głowie człowieka rodzi się „mroczny pasażer”, który dąży do eliminacji jak największej ilości morderców.

Tytułowy bohater serialu Dexter, którym zawładnął taki właśnie „mroczny pasażer”, na co dzień pracuje w Wydziale Zabójstw Policji w Miami jako analityk krwi. W nocy zaś zajmuje się zabijaniem morderców, którym udało się uniknąć kary. W dzień jest zwykłym, przeciętnym obywatelem, który ma rodzinę i pracę, w nocy przemienia się w bezwzględnego łowcę, polującego na swoje ofiary i zabijającego w okrutny sposób. Mimo to budzi sympatię, bo jego ofiary są jeszcze gorszymi potworami, nie zasługującymi na współczucie i litość poprzez okrutne czyny, jakich dokonali w przeszłości.

Na ich tle Dexter okazuje się osobą bardzo pozytywną, mimo że nie wykazuje żadnych uczuć – to się zmienia z czasem; kiedy ma żonę i dzieci zaczyna zdawać sobie sprawę, że nie wyobraża sobie życia bez nich, chce ich chronić. Nie chce jednak, aby ktokolwiek dowiedział się o jego mrocznej naturze. Potrafi bardzo skutecznie usuwać ślady swoich zbrodni i dyskretnie pozbywać się ciał swoich ofiar. Ale wszystkiego nie da się ukryć. Ponadto Dexter zabija według zasad kodeksu swojego ojca, Harry’ego, który wiele go nauczył, a w końcu przestraszył się tego, iż stworzył potwora. Młode lata Dextera oglądamy w retrospekcjach, a ojciec towarzyszy Dexterowi także po śmierci, pełniąc rolę mentora.

Zabójca z Samochodu-Chłodni, Rzeźnik z Zatoki, Trójkowy Morderca, sprawa „Santa Muerte” i Doomsday Killers – to najbardziej pamiętne wątki serialu, wszystkie związane z brutalnymi morderstwami, będącymi zmorą policjantów z Miami. Tytułowy bohater serialu okazuje się człowiekiem, który bez pomocy policji, w pojedynkę, jest w stanie wyśledzić i unieszkodliwić morderców. W swoim mieszkaniu Dexter trzyma trofea w postaci próbek krwi swoich ofiar, co jest ryzykowne, bo odkrycie tych próbek przez kogokolwiek mogłoby go zdemaskować jako seryjnego zabójcę i mógłby dostać dożywocie lub krzesło elektryczne. Przez cały czas w serialu przewija się pytanie: jak długo Dex może pozostać bezkarny, jak długo może zabijać?

To co już na początku zwraca uwagę to oryginalna czołówka, pokazująca głównego bohatera, wykonującego poranne czynności w sadystyczny sposób, a muzyczny temat Rolfe’a Kenta znakomicie ilustruje te otwierające każdy odcinek fragmenty. Scenariusz pełen jest niespodziewanych zwrotów akcji, dobrych dialogów, a także monologów wewnętrznych Dextera. Niektóre relacje między bohaterami w Wydziale Zabójstw bywają nudne i niepotrzebne, pełnią rolę zapychaczy, ale wątek głównego bohatera zawsze budzi emocje i nie schodzi poniżej pewnego poziomu. No i aktorstwo także prezentuje wysoki poziom – Michael C. Hall w tytułowej roli jest bardzo przekonujący jako bohater pozbawiony uczuć, Jennifer Carpenter w roli Debry, opiekuńczej i nieco naiwnej siostry Dexa, także jest wiarygodna. Z aktorów występujących gościnnie w serialu wyróżniłbym Johna Lithgowa (w roli Arthura ‚Trinity’ Mitchella; sezon 4) oraz Julię Stiles (w roli Lumen; sezon 5).

Dexter (serial, 2006-2013)  aa Dexter (serial, 2006-2013) Dexter (serial, 2006-2013) aaa

(Visited 52 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>