Mariusz Czernic

Dama z Szanghaju / The Lady from Shanghai (Orson Welles, 1947)

Dama z Szanghaju / The Lady from Shanghai (Orson Welles, 1947)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Wczesne dokonania Orsona Wellesa, takie jak Obywatel KaneWspaniałość Ambersonów, doceniane są przez krytyków i zajmują wysoką pozycję wśród najważniejszych dzieł w historii kinematografii. Nie dziwię się, bo to naprawdę wartościowe filmy, nowatorskie pod względem prowadzenia narracji i eksperymentów z kamerą, a także opowiadające interesujące historie z życia wzięte. Lubię również czarne kryminały z lat 40-tych i liczyłem na to, że zaliczana do tego nurtu Dama z Szanghaju przypadnie mi do gustu. Niestety, ten film okazał się dla mnie rozczarowującym, nudnym filmem, pozbawionym uroku i błyskotliwości starego kina.

Pewien irlandzki marynarz poznaje piękną i pociągającą kobietę, wdaje się z nią w rozmowę, broni przed chuliganami i odwozi ją do domu. Spotkanie z dziewczyną kwituje słowami spoza kadru, sugerującymi, że wkrótce będzie miał przez nią kłopoty. Tak jak większość filmównoir produkcja Wellesa jest ostrzeżeniem przed zimnymi i wyrachowanymi kobietami. Tak jak w większości czarnych kryminałów w filmie Wellesa centralne miejsce zajmuje zbrodnia i zagadka co do tożsamości sprawcy. Z pozoru wygląda to jak klasyczny film noir, a ręka uznawanego za geniusza i wizjonera Wellesa powinna wyróżnić ten film spośród wielu innych powstałych w tym czasie kryminałów. Dlaczego więc w ostatecznym rozrachunku ten film nie jest nawet ponadprzeciętny, nie mówiąc już o zaliczeniu go do arcydzieł kinematografii?

Przede wszystkim fabuła i rozwój intrygi są banalne i łatwe do przewidzenia. W budowaniu napięcia i mrocznej atmosfery nie pomogło nawet to, że wszyscy wyglądają tu jak potencjalni mordercy – źli, zepsuci, fałszywi, pazerni, odrażający (poza Ritą), co jeszcze bardziej podkreśla odpowiedni sposób filmowania, mający zapewne wzbudzać niepokój (i momentami faktycznie bywa niepokojąco i tajemniczo). Główny bohater przez dłuższy czas zachowuje się jak naiwniak i głupiec, a potem nieoczekiwanie zmienia się w człowieka czynu – ucieka z gmachu sądu i demaskuje mordercę w tak przedziwny i trywialny sposób, że zamiast napięcia odczuwa się konsternację i rozczarowanie. Nie sądziłem, że to powiem, ale Rita Hayworth nie przekonuje w roli nikczemnej femme fatale. To prawda, że jest ładna i w krótkich blond włosach nie wygląda wcale gorzej niż z długimi rudymi włosami, ale wraz z obcięciem włosów ubyło jej aktorskiego talentu, bo w o rok wcześniejszej Gildzie zagrała znacznie lepiej.

Omawiając ten film należy koniecznie wspomnieć o jednej rzeczy, która jest bezdyskusyjną zaletą i największą atrakcją filmu. Mowa o scenie strzelaniny w salonie luster. Jeśli w którejś scenie widać mistrzowską rękę Wellesa to na pewno w tej kulminacyjnej sekwencji, wielokrotnie cytowanej (np. w Wejściu smoka). Niestety aby do niej dotrwać trzeba przemęczyć się przez długi czas oglądając nudną psychologiczną grę pomiędzy dziwnymi bohaterami. Intryga Damy z Szanghaju zupełnie nie wciąga, lecz irytuje, zarówno nienaturalnym zachowaniem zupełnie nieprawdziwych postaci jak i zbyt jasnym i sztampowym rozwojem sytuacji. Film zrealizowany bez polotu i finezji, brakuje tu konsekwencji i spójności, a elementy tej łamigłówki poukładane zostały chaotycznie, bez ładu i składu.

Nie dziwię się, że film poniósł finansową klęskę, nie dziwię się, że ten film zniszczył karierę Rity Hayworth, bo aktorka nie sprawdziła się w nowej roli. Dla mnie nadal jedyną aktorką idealnie uosabiającą postać kobiety fatalnej pozostaje Lana Turner. Damę z Szanghaju warto obejrzeć z dwóch powodów: dla urody Rity Hayworth i dla finałowej sceny z lustrami. Liczyłem, że ten film będzie miał więcej do zaoferowania. Zrecenzowany niżej Taggart oferuje wiele w małym B-klasowym opakowaniu, natomiast film duetu Welles – Hayworth opatrzony jest etykietką „jeden z najważniejszych filmów w dziejach kina”, ale tak naprawdę daje znacznie mniej satysfakcji.

The Lady from Shanghai (Orson Welles, 1947) aa The Lady from Shanghai (Orson Welles, 1947) aThe Lady from Shanghai (Orson Welles, 1947) aaa

(Visited 51 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>