Mariusz Czernic

Człowiek, który chciał być królem / The Man Who Would Be King (John Huston, 1975)

Człowiek, który chciał być królem / The Man Who Would Be King (John Huston, 1975)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Czy każdy pragnie być królem? Czy każdy chce rządzić i ustalać własne prawa? Chyba nie, ale Brytyjczycy mają we krwi umiejętności przywódcze. Podobnie jak Hiszpanie, Brytyjczycy dokonali wiele podbojów. Akcja filmu Hustona zaczyna się intrygująco – zarośnięty, posiniaczony i brudny mężczyzna odwiedza pisarza Rudyarda Kiplinga, z którym przed laty zawarł pewną umowę. Zaczyna opowiadać o przygodzie, którą przeżył razem ze swoim przyjacielem. Wtedy widz zaczyna się zastanawiać: co takiego się wydarzyło, że tylko jeden z nich powrócił z tej wyprawy.

W XIX wieku, w czasach kolonialnych, kiedy Brytyjczycy podbijali świat, dwóch angielskich oficerów pragnie samodzielnie zdobyć jakiś kraj, by objąć w nim rządy. Wybór pada na Kafiristan, kraj o niezbyt rozwiniętej cywilizacji, nie mający żadnej religii ani praw, nie znający broni palnej. Wydaje się więc idealnym krajem do zdobycia. Bohaterowie dzięki pomysłowości i sprytowi osiągają wiele, pomagają im szczęśliwe zbiegi okoliczności, ale bez dramatycznych konsekwencji się nie obejdzie. Trzecim bohaterem filmu jest pisarz Rudyard Kipling – autor książki, na podstawie której powstał film. Jednak nie jest to z całą pewnością biografia tego pisarza. Film Johna Hustona to widowisko przygodowe, nie pozbawione humoru i szalonych, ale nie przesadzonych, pomysłów.

Dużym atutem filmu są doskonałe kreacje aktorskie Seana Connery’ego i Michaela Caine’a. Zadaniem reżysera było tylko im nie przeszkadzać. Wymyślona przez Kiplinga historia jest przemyślaną satyrą na brytyjski kolonializm, a szczególnie dominację Brytyjczyków w Indiach. Film Hustona jest bardzo dobrze zrealizowany, a uroku dodaje mu niezła muzyka Maurice’a Jarre’a, dopracowana jest także warstwa wizualna, w tym widowiskowe zdjęcia, zrealizowane w plenerach m.in. Maroka. I jeszcze na koniec jedna ciekawostka: w roli Roxany wystąpiła żona Michaela Caine’a, Shakira – nadal są małżeństwem (od roku 1973).

 The Man Who Would Be King (John Huston, 1975) aaa The Man Who Would Be King (John Huston, 1975)The Man Who Would Be King (John Huston, 1975) aa

(Visited 66 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>