Przemysław Sopocko

Cube (Vincenzo Natali, 1997)

Cube (Vincenzo Natali, 1997)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Cube”, to losy szóstki, a w zasadzie siódemki ludzi, którzy zostają zamknięci w tytułowym sześcianie. Bohaterowie, różnią się od siebie – uczennica klasy matematycznej, policjant, projektant, lekarka, włamywacz, czy osoba upośledzona umysłowo. Wiedzą, że muszą współpracować, żeby wyjść ze swojej pułapki. Z czasem, zaczynają się zwalczać. I tylko jedno z nich wychodzi – postać ta zaskakuje, gdyż nikt by jej nie obstawiał, od samego początku.

Cube”, to thriller, który trzyma w napięciu, od początku, do samego końca. Przyznam bez bicia, iż aktorów w nim grających, zupełnie nie kojarzę. Ale nie o to chodzi. Nie było tutaj drewnianego aktorstwa, ani nadprzyrodzonych elementów, jak w drugiej części. Klaustrofobiczne pomieszczenia, napawają lękiem, ponieważ, w przeciwieństwie do „Cube 2”, tutaj, sześciany są niedoświetlone, a każdy z nich ma inny kolor w środku.

Widać, iż skromnymi środkami, Kanadyjczycy, nakręcili przyzwoity thriller z zagadką. Momentami brutalny, ale nie o samą krew chodzi, tylko o napięcie, towarzyszące widzowi.

Zdjęcia Dereka Rogersa, nadają specyficznego charakteru. Niektóre ujęcia, są kręcone bez statywu – kamera się trzęsie, a widz ma wrażenie, iż znajduje się w środku jakiejś sytuacji, jako „obserwator uczestniczący”.

Muzyka Marka Korvena, nie przypadła mi niestety do gustu. Choć, w thrillerach, powinna mieć duże znaczenie, w celu lepszego zbudowania napięcia. Nic nie jest idealne. Efekty specjalne i scenografia, choć skromne, robią wrażenie. Widać też braki w budżecie, ale fabuła, na szczęście, wszystko ratuje.

Tym razem nie zmarnowałem półtorej godziny życia.

(Visited 28 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>