Agata Malinowska

Body/Ciało (Małgorzata Szumowska, 2015)

Body/Ciało (Małgorzata Szumowska, 2015)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Prokurator-niedowiarek, jego córka-bulimiczka, jego zmarła żona i terapeutka w zakładzie psychiatrycznym, która jest przy okazji medium. Znając charakterystyczne cechy bohaterów, można ulepić sobie fabułę Ciała od ręki, może z wyjątkiem zakończenia, które mogłoby być urocze, gdyby nie było takie od czapy.

Ponieważ prokurator i medium spotykają się gdzieś na początku, widzowi pozostaje tylko czekać przez resztę filmu, aż on wreszcie porzuci swój sceptycyzm – czujemy bowiem w swoim ciele astralnym, że to właśnie musi się wydarzyć.

Fabularnie jest to zatem trochę nuda. Jakie to szczęście, że Szumowska postanowiła umaić Ciało za pomocą wnikliwych obserwacji krajowych obyczajów (takich ja oblewanie się z kubłów na Lany Poniedziałek) i bolączek (ohydna postać ordynatora szpitala psychiatrycznego). Potrafi też figlarnie mrugnąć okiem do czytelników gazet brukowych (jedna ze spraw prowadzonych przez prokuratora do złudzenia przypomina morderstwo Zdzisława Beksińskiego). W rezultacie podczas pokazu prasowego można było bez problemu w ciemności zlokalizować Polaków – to ci, którzy chichotali z lokalnych żarcików. Reszta publiczności mogła pocieszyć się Gajosem i Ostaszewską.

Mam niestety wrażenie, że od czasu W imię… nie dokonał się u Szumowskiej żaden specjalny progres w zakresie umiejętności zbudowania spójnego przekazu. Wciąż wrzuca do jednego worka wiele tematów, licząc najprawdopodobniej na to, że kiedy się je zmiesza, wyjdzie z tego jakaś nowa jakość. Mógłby to być film o cielesności, o wierze, o zaleczeniu ran po utracie bliskich, a nawet – czemu nie – o życiu pozagrobowym. Ale nie jest. No cóż, może następnym razem.

(Visited 19 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>