Adrian Kaczyński

Atak na posterunek 13 / Assault on Precinct 13 (John Carpenter, 1976)

Atak na posterunek 13 / Assault on Precinct 13 (John Carpenter, 1976)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

John Carpenter dzięki sukcesowi swojego pierwszego filmu dostał od inwestorów wolną rękę w kręceniu kolejnego filmu, jednak przy minimalnym budżecie. Wiedząc, że nie ma szans na nakręcenie wymarzonego westernu postanowił odświeżyć nieco westernowe elementy i stworzył nowe „Rio Bravo” we współczesnych wtedy czasach. Dołożył do tego strukturę filmu z kultowego już horroru George’a A. RomeroNoc żywych trupów”, z tym, że bohaterów nie atakowało zombie, a zwykli przestępcy. Zwykli głównie dlatego, że wszyscy są bezimienni i padają w filmie jak kawki.

Policjant Ethan Bishop (Austin Stoker) został skierowany na posterunek, który po jego służbie ma zostać zamknięty. Niestety tej nocy posterunek odwiedza kilku gości: awaryjnie zatrzymujący się autobus ze skazańcami oraz ojciec zabitej córki, który zwabił na komisariat nieproszony gang żądny zemsty. Przestępcza szajka przeprowadza zmasowany atak na będący w stanie likwidacji posterunek ostrzeliwując go oraz odcinając wszelkie formy kontaktu oblężonych ze światem zewnętrznym. Osamotniony policjant musi współpracować z jednym z więźniów – mordercą Napoleonem Wilsonem (Darwin Joston) by ujść z życiem.

Atak na posterunek 13” doskonale pokazuje dlaczego Carpenter jest uważany za jednego z mistrzów suspensu. Charakterystyczny klimat osaczenia bohaterów pomaga temu filmowi i jest jednym z jego atutów, podobnie zresztą jak charakterystyczna muzyka stworzona przez samego reżysera, która potrafiła znakomicie obudzić atmosferę zaniepokojenia.

Thriller ten jest jest pełen akcji i napięcia, a co najważniejsze jest logiczny. Wszelkie decyzje podejmowane przez bohaterów, a zwłaszcza Bishopa mają swoje uzasadnienie. Dzieło Carpentera uznawane jest za przedstawiciela „exploitation movie”, ale też za jeden z najlepszych filmów akcji tamtej epoki. I choć nie robi obecnie takiego szału jak kiedyś, to sądzę, iż jest to nadal dobre kino. Dzieło to nawet doczekało się swojego remake’u w 2005 roku, które chyba lepiej przemilczeć.

(Visited 29 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>