Agata Malinowska

Als wir träumten (Andreas Dresen, 2015)

Als wir träumten (Andreas Dresen, 2015)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Dynamiczna opowieść o dojrzewaniu piątki chłopaków w dobie politycznego przewrotu w Niemczech z miejsca przywodzi mi na myśl Something in the Air Oliviera Assayasa. Oba filmy pulsują młodzieńczą energią i niepohamowanym apetytem na życie, choć okoliczności przyrody są, rzecz jasna, zupełnie inne – zamiast kwiatów we włosach upadek Muru Berlińskiego i zjednoczenie Niemiec.

Młodość chłopaków z Lipska jest też mroczniejsza, bardziej anarchiczna, naznaczona przemocą, konfliktami z prawem i tragedią. Zamiast brzdąkania na sitarach towarzyszy jej techno, zamiast politycznych rozważań – brzęk butelek z piwem. Ta wyrazistość, i subtelnie elegijny ton, zbliża As We Were Dreaming do punkowego Ya Igora Wołoszyna, choć film Dresena to dzieło nieporównanie mniej ekstrawaganckie.

As We Were Dreaming to film niemiecki, ale mam wrażenie, że to jeden z tych przypadków, w których to nie dodatkowe punkty za pochodzenie zadecydowały o umieszczeniu go w konkursie. Andreas Dresen sympatyzuje ze swoimi dzikimi bohaterami i nie boi się pokazać ich zarówno w lepszych, jak i gorszych chwilach.

Udatnie oddaje też ducha czasu – klimat bezkrólewia, gdy stary porządek zdążył się już zawalić, ale jeszcze nie ukonstytuował się nowy. Jego film jest intensywny, rozwichrzony i poruszający, zawieszony gdzieś między idyllą dzieciństwa a pełną rozczarowań dorosłością. Nic w tym oczywiście nowego i nic odkrywczego, ale jednak cieszy.

(Visited 18 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>