Mariusz Czernic

‚Allo ‚Allo! (serial, 1982-1992)

‚Allo ‚Allo! (serial, 1982-1992)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Zarys fabuły przypomina nieco francuską komedię Wielka włóczęga – w obu produkcjach chodzi o ukrywanie angielskich lotników, którzy zostali zrzuceni na spadochronach w okupowanej przez Niemców Francji. Michelle z ruchu oporu podejmuje decyzję, aby lotnicy ukryli się w kawiarni, której właścicielem jest René. W „Café René” spotykają się rozmaici goście: niemieccy oficerowie, żołnierze gestapo, członkowie ruchu oporu, zwykli francuscy wieśniacy i wielu innych.

W kawiarni oprócz René pracuje jego żona i dwie młode kelnerki, romansujące z właścicielem. Właściciel lokalu nie jest ani przystojny ani odważny, jednak ma ogromne powodzenie u kobiet – flirtują z nim zarówno kelnerki (Maria, Yvette, Mimi), jak i kobiety z ruchu oporu (Louise, Denise, Henriette). Żona imieniem Edith, która męczy klientów kawiarni swoim śpiewem, zwykle przyłapuje męża w dwuznacznej sytuacji – René potrafi jednak tak nią manipulować, by jak najszybciej odrzuciła podejrzenia o zdradę.

Wielu zróżnicowanych postaci są także: teściowa René, madame Fanny, plująca na Niemców, przedsiębiorca pogrzebowy, monsieur Alfonse o słabym sercu, stary Leclerc, który myśli, że jest mistrzem przebieranek, angielski policjant, któremu się wydaje, że zna francuski i inni. Ta komiczna galeria oryginałów w jakiś sposób wpływa na wydarzenia, przez swoją nieudolność powodując chaos, a co za tym idzie poprawiając humor.

Obraz upadłej madonny z wielkim cycem, pogoń za kaczką długodystansową, egzekucja René i udawanie brata bliźniaka, Herr Flick w przebraniu… niemowlaka z pistoletem ukrytym w lalce, dziwaczna lekcja angielskiego – to tylko niektóre z wielu komicznych sytuacji, pokazujących szaleństwo i poczucie humoru scenarzystów. Aktorzy jednak nie szarżują, z poważną miną wypowiadając świetnie napisane kwestie. Nawet tak pozornie prosta i banalna scena podawania zapałek (w odcinku pilotowym) powoduje uśmiech na twarzy.

Pełna zabawnych dialogów, pomyłek i groteskowych postaci komedia ośmieszająca stereotypy dotyczące Niemców, Francuzów, Anglików, Włochów. Humor wynika często z tego, że zaplanowana akcja nigdy nie kończy się zgodnie z planem, uśmiech powoduje również nagromadzenie wielu zabawnych charakterów i powtarzanie tych samych tekstów przez te same postaci: Michelle („Słuchajcie uważnie, bo nie będę powtarzać”), René („Ty głupia kobieto”), sierżant Crabtree („Dziń dybry”) i in. Z obsady wyróżniłbym Richarda Gibsona, odtwórcę postaci Herr Otto Flicka, ale reszta aktorów również doskonale wczuła się w klimat, zachowując powagę nawet w najbardziej absurdalnych sytuacjach.

Ten serial Anglików o Francuzach i Niemcach to kwintesencja brytyjskiego humoru. Produkcja zadziwia niektórymi absurdalnymi pomysłami, dziwacznymi wydarzeniami oraz przewidywalnością niektórych ludzkich zachowań. Obok Hotelu Zacisze to jeden z najlepszych angielskich sitcomów. Każdy odcinek dostarcza odpowiedniej porcji rozrywki, poprawia humor i powoduje, że widz ma ochotę wrócić do tych bohaterów, którzy choć nie grzeszą urodą, inteligencją i odwagą wzbudzają sympatię i rozbrajają swoim postępowaniem i poczuciem humoru.

'Allo 'Allo 'Allo 'Allo! (serial, 1982-1992)  a 'Allo 'Allo! (serial, 1982-1992) aaa

(Visited 101 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>