Adrian Kaczyński

4. piętro / Planta 4ª (Antonio Mercero, 2003)

4. piętro /  Planta 4ª (Antonio Mercero, 2003)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Tytułowe „4. piętro” to miejsce należące do oddziału onkologicznego hiszpańskiego szpitala dziecięcego. Bohaterami są „łysole” – młodzi pacjenci przebywający na oddziale. Żyją z dnia na dzień  przeżywając dramaty, radości, rozczarowania nie przejmując się przyszłością. Filmowy scenariusz oparty jest na sztuce teatralnej, a zarazem na prawdziwych przeżyciach Alberta Espinosy.

Mam mieszane odczucia względem tego filmu. Z jednej strony jest to film ciepły i pogodny, ukazujący pozytywne aspekty życia osoby chorej, a z drugiej – nie są poruszane aspekty mniej szczęśliwe, bo cała uwaga poświęcana jest jakby pokazaniu szczęścia w nieszczęściu. Ciężko jest mi się stawiać w roli samych pokrzywdzonych, ale takiego jednostronnego portretu nie kupuję. Mimo ukazywania poczynań bohaterów w dosyć radosnym świetle mało jest w filmie humoru, więc nie ma co liczyć na przysłowie zrywanie boków ze śmiechu.

Komiczne wydarzenia mogą co najwyżej powodować lekki uśmiech na twarzy, bo dramat odgrywa znacznie większą rolę w odbiorze tego obrazu. Jednakże „4. piętro” nie próbuje w żaden sposób umoralniać, pouczać, czy wskazywać zachowań dobrych i złych.  Sami bohaterowie sprawiają wrażenie nie zdających sobie do końca sprawy ze swojego położenia i starają się, w sumie to nie starają się – oni żyją normalnie, co dla nas, zwykłych śmiertelników, może wydawać się bardzo dziwne.

Ich życie mimo obecności w szpitalu i w niektórych przypadkach braku kończyn przypomina typowe, wesołe dzieciństwo, ale czy tak jest naprawdę nie będę się spierać – każdy powinien ocenić sam według własnych kryteriów. Doskonałą puentą powinny być słowa bohaterów: „Nie jesteśmy kalekami, jesteśmy karatekami”.

(Visited 47 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>