Karolina Łachmacka

Oona O’Neill i Charles Chaplin. Aż po grób i o wiele dłużej

Oona O’Neill i Charles Chaplin. Aż po grób i o wiele dłużej
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Znawcom i miłośnikom literatury nazwisko Eugene’a O’Neilla jest bardzo dobrze znane. Powiedzmy, że literaturoznawca nie znający O’Neilla to tak jak muzyk bez podstawowego pojęcia, kim byli bracia Gershwin. Jeśli zaś ktoś interesuje się kinem, szczególnie z lat 20., 30. i 40., słyszał na pewno o filmach opartych na jego dziełach. Wspomnę tu o „Annie Christie” z Gretą Garbo, czy też „Żałoba przystoi Elektrze” z Rosalind Russell.

O’Neill był twórcą docenionym – zdobył nagrody Pulitzera i Nobla. Jako człowiek jednak przypłacił swój geniusz cierpieniem. Jego utwory nacechowane są pesymizmem, a sam O’Neill borykał się z alkoholizmem, zaś w ostatnich latach życia nie mógł pisać z powodu objawów choroby Parkinsona.

Świat filmu zawdzięcza Eugene’owi O’Neill coś więcej, niż wspaniałe utwory literackie, które stały się kanwą wielu wspaniałych filmów. 14 maja 1925 roku rodzi się córka pisarza, której nadaje wdzięczne i oryginalne imię Oona. Kim będzie, jeśli chodzi o sztukę? Oona O’Neill stanie się Ooną Chaplin, a przez to ukochaną i muzą wielkiego Charlesa Chaplina.

Kiedy byłam małą dziewczynką, nie lubiłam Charlie Chaplina. Nie rozumiałam uroku filmu niemego, nie docierał do mnie artyzm Charlie’ego. Uważałam, że rację bytu mają jedynie filmy dźwiękowe. Do dziś cieszą się one moją większą sympatią, bo wychodzę z założenia, że dźwięk jest częścią składową dzieła filmowego, że głos daje aktorowi wielkie pole do popisu i interpretacji postaci. Ale potrafię też widzieć coś wyjątkowego w kinie niemym. Chaplin był jego wielkim poetą, budowniczym, którego doceniono specjalnym Oskarem już w trakcie rozdania pierwszej edycji statuetek za rok 1928.

Kiedy Charles Chaplin związał się z Ooną O’Neill, wielu łapało się za głowy, inni patrzyli na tę piękną dziewczynę jak na kretynkę i pierwszą naiwną. Miała 18 lat, Chaplin zaś 54. Nie miała doświadczenia w miłości, a Chaplin był już niejednokrotnym rozwodnikiem i ojcem. Jego dosyć zagadkowy związek z Paulette Goddard aktorka oficjalnie przypłaciła utratą przełomowej dla każdej aktorki roli Scarlett O’Hary w „Przeminęło z wiatrem” (1939). Goddard chciała mieć dzieci, ale Chaplin jasno dał jej do zrozumienia, że nie związał się z nią w nadziei na doczekanie gromadki potomstwa. Jego wcześniejszy związek z Litą Grey skończył się oficjalną obustronną nienawiścią. Cóż mógł Charles Chaplin zaoferować młodziutkiej Oonie O’Neill?

Los bywa jednak przekorny. To, co dla jednych jest paskudztwem, w rzeczywistości przeistacza się w coś niezwykle pięknego. Kiedy Oona i Charles stanęli na ślubnym kobiercu, ojciec wyrzekł się dziewczyny. Nigdy więcej nie zamienili nawet słowa. „Na osłodę” jednak związek z Chaplinem okazał się być największym szczęściem Oony. Pocieszeniem po decyzji jej ojca, który twardo wzbraniał się przed kontaktem z córką, która wybrała sobie na męża mężczyznę takiego, jak Charles Chaplin.

Kiedy Chaplin zmarł w wieku 88 lat, Oona liczyła sobie tylko 51 wiosen. Nie potrafiła jednak nauczyć się żyć bez ukochanego. Oglądała jego filmy, wycofała się z życia publicznego, ba, nie wychodziła nawet z domu. Zmarła na raka trzustki w 1991 roku. Pochowano ją w szwajcarskiej Vevey obok męża. To tam spędzili ze sobą wiele lat w szczęściu.

Taka miłość mogłaby śmiało posłużyć za scenariusz do filmu. Pewnie, że było mnóstwo filmów choćby wspominających o Chaplinie, ale czy wspaniała historia jego i Oony nie zasługuje na lepsze potraktowanie? A może lepiej zostawić legendę w spokoju? Zastanawia mnie tylko, czy O’Neill miał świadomość, jaką głupotą jest odrzucenie własnego dziecka ze względu na to, kim jest wybranek jej/jego serca. Ludzie często zapewniają sobie nieszczęście niczym na własne zamówienie, szyte na miarę i dopasowane do własnych potrzeb i okoliczności.

Aż po grób i o wiele dłużej – oto streszczenie legendy Oony i Charlie’ego.

(Visited 603 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>