Mariusz Czernic

Oni nie piją wina, czyli filmy o wampirach

Oni nie piją wina, czyli filmy o wampirach
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Wampiry to chyba najczęściej pokazywani na ekranie bohaterowie horrorów, szczególnie o Draculi powstało mnóstwo filmów – najsłynniejsze to: Nosferatu, symfonia grozy (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens, 1922) F.W. Murnaua z Maxem Schreckiem, Dracula (1931) Toda Browninga z Belą Lugosim i Horror Draculi (1958) Terence’a Fishera z Christopherem Lee. Ale wzorem dla większości filmów wampirycznych jest powieść gotycka Dracula Brama Stokera, napisana pod koniec XIX wieku. Opiszę krótko 8 oldskulowych, klasycznych filmów o krwiopijcach, które najbardziej utkwiły mi w pamięci.

1. Dracula (1992), reż. Francis Ford Coppola

Dracula (1992), reż. Francis Ford Coppola
Przepełniona wizualnym szaleństwem i nastrojową atmosferą upiorna baśń na motywach powieści Brama Stokera. Dracula w interpretacji Gary’ego Oldmana jest postacią tragiczną, nieszczęśliwą, przez co film Coppoli nie jest zwykłym horrorem o potworze, ale melodramatem o niespełnionej miłości. Film posępny i przygnębiający, ale fascynujący i atrakcyjny. Reżyserowi nie udało się uniknąć kiczu, ale ogólnie film robi wrażenie dzięki stylowej oprawie wizualnej. Świetną robotę wykonał także polski kompozytor Wojciech Kilar, tworząc doskonały, nastrojowy soundtrack.

2. Wywiad z wampirem (Interview with the Vampire, 1994), reż. Neil Jordan

Wywiad z wampirem (Interview with the Vampire, 1994), reż. Neil Jordan
Bardzo interesujący, oryginalny horror wg powieści Anne Rice. Opowieść o przyjaźni, miłości, dokonywaniu trudnych wyborów. Film o tym, że pomiędzy wampirami i ludźmi różnica jest niewielka, a głód krwi dopada także ludzkie istoty. Nie jest to typowa „bajka o wampirach”, ale przepełniony melancholią dramat o cierpieniu, jakie wiąże się z nieśmiertelnością i odmiennością. W filmie Jordana świetne są kreacje aktorskie, a najbardziej zaskakuje młodziutka Kirsten Dunst.

3. Od zmierzchu do świtu (From Dusk Till Dawn, 1996), reż. Robert Rodriguez

Od zmierzchu do świtu (From Dusk Till Dawn, 1996), reż. Robert Rodriguez
Na podstawie scenariusza Quentina Tarantino powstał ten zabawny horror, który zaczyna się jak film sensacyjny pełen tarantinowskich dialogów, by po pewnym czasie przerodzić się w krwawy, ale nie pozbawiony zwariowanego humoru, horror wampiryczny o starciu ludzi z istotami spragnionymi krwi. Choć bohaterowie walczą o życie, widać że aktorzy nieźle bawili się na planie filmu. Widzowie również powinni się nieźle bawić, bo jest to pasjonujące i dowcipne widowisko. Film ma świetną charakteryzację i efekty specjalne, dobrą obsadę (Harvey Keitel, George Clooney) oraz m.in. zajebiste teksty (Nie wierzę w wampiry, ale wierzę w to, co widzę, a widzę pieprzone wampiry!).

4. Horror Draculi (Horror of Dracula, 1958), reż. Terence Fisher

Horror Draculi (Horror of Dracula, 1958), reż. Terence Fisher
Hammerowska wersja historii o najsłynniejszym krwiopijcy wszech czasów. Film Fishera to kolorowy remake przedwojennego klasyka z wytwórni Universal. Za pomocą barw, szczególnie zaś koloru czerwonego, udało się wyczarować nie tylko nastrojową, ale też dość brutalną jak na lata 50. opowieść grozy. Tytułowego hrabiego zagrał ekspresyjny Christopher Lee, jego antagonistą, doktorem Van Helsingiem, został dystyngowany Peter Cushing. Obaj znakomicie sprawdzili się w konwencji zaproponowanej przez reżysera, odtąd głównego reprezentanta wytwórni Hammer, który już do końca kariery pozostał w kręgu tego typu straszaków.

5. Dracula (1979), reż. John Badham

Dracula (1979), reż. John Badham
Tajemnicze domostwo, pobliski cmentarz, krzyże jako broń do walki z wampirami – te typowe elementy filmu grozy zostały wykorzystane do stworzenia klimatycznego filmu o słynnym krwiopijcy. W oparciu nie tylko o powieść Stokera, ale też o broadwayowską sztukę Badham zrealizował całkiem udaną, choć niezbyt straszną, wersję. Hrabia Dracula o hipnotyzującym spojrzeniu przybywa do Anglii, gdzie poluje na kobiety, imponując arystokratycznym pochodzeniem i wysysając z nich krew. Film jest nieco staroświecki, ale ogląda się nieźle, co jest dużym plusem w przypadku historii starej jak kino.

6. Nieustraszeni pogromy wampirów (The Fearless Vampire Killers, 1967), reż. Roman Polański

Nieustraszeni zabójcy wampirów (The Fearless Vampire Killers, 1967), reż. Roman Polański
Udany pastisz motywów wampirycznych. Horror komediowy nie pozbawiony absurdalnego humoru i karykaturalnych postaci. Film bawi nieporadnością bohaterów (Jack McGowran, Roman Polański) i zawiera kilka bardzo dobrze pomyślanych sekwencji, jak pamiętna scena balu wampirów. Oprócz tego film jest mroczny i klimatyczny – wpływ na to mają zarówno muzyka Krzysztofa Komedy jak również zasypane śniegiem plenery i miejsca (karczma, zamek). W filmie wystąpiła druga żona Romana Polańskiego, Sharon Tate, zamordowana w 1969 roku.

7. Zagadka nieśmiertelności (The Hunger, 1983), reż. Tony Scott

Hunger, The
Niezwykły, bardzo udany debiut Tony’ego Scotta, który już do gatunku horroru nigdy nie wrócił. Bardzo trudny w odbiorze film, pełen rozważań na tematy związane z wiecznością. Dla jednych film jest fascynujący, dla innych odpychający. Mnie nie zafascynował, ale obecna w filmie dekadencka atmosfera wskazuje, że mamy tu do czynienia z dziełem niesztampowym, w którym reżyser potraktował tematykę wampiryzmu i nieśmiertelności w sposób nowatorski.

8. Underworld; Underworld Evolution (2003-06), reż. Len Wiseman

Underworld; Underworld Evolution
Pełna akcji opowieść o konflikcie pomiędzy wampirami a wilkołakami. W przeciwieństwie do powyższych filmów, Underworld to typowa rozrywka ze słabo nakreślonymi postaciami, banalnym wątkiem miłosnym i średnio wciągającą historią. Ale debiutującemu reżyserowi udało się wytworzyć mroczny klimat, a Kate Beckinsale bardzo pasuje do roli wampirzycy Seleny. I to wystarczyło, bo film całkiem nieźle się ogląda, zarówno pierwszą, jak i drugą część. Dużym atutem są też sceny akcji, ale na szczęście stosowane są z umiarem.

(Visited 93 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>