Karolina Łachmacka

Mary Badham i „Zabić drozda” (1962). Dziecięca rola w filmie

Mary Badham i „Zabić drozda” (1962). Dziecięca rola w filmie
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

„Zabić drozda” na podstawie prozy Harper Lee był jednym z najbardziej znaczących filmów roku 1962. Jest to jedyny film, w którym Gregory Peck zagrał rolę docenioną Oskarem - wcześniej aktor był wielokrotnie nominowany do tej nagrody. Istotnie, obraz Roberta Mulligana to niezwykły popis dojrzałego i wyważonego aktorstwa Pecka, który na ekranie wielokrotnie prezentował się w różnorodnych rolach, za każdym razem sprawdzając się znakomicie. Ale „Zabić drozda” to nie tylko wielki Gregory Peck. Dla mnie, poza samym filmem, niezwykle poruszającą i wymowną rolę odgrywa w nim mała dziewczynka, Mary Badham.

Kiedy grała Scout, córkę Atticusa Fincha (Peck), Mary miała ledwie 9 lat i była słodką, rozumną dziewczynką. Rola ciekawego świata dziecka wymagała znalezienia odpowiedniej kandydatki. Wyobrażam sobie, że producenci musieli głowić się niemal jak w przypadku Scarlett O’Hary (i wcale tu nie przesadzam!). Scout jest bowiem nie tyle dodatkiem do obrazu jakiejś rodziny – ona i (w mniejszym stopniu) jej brat są oczami i sercem widzów. Mary Badham z racji swojego wieku była aktorką naturalną. Choć wiek dziecięcy może wydawać się ograniczeniem, ta właśnie naturalność Mary była kluczem do jej udanej interpretacji roli Scout.

Dla mnie Scout Finch w filmie Roberta Mulligana „Zabić drozda” (1962) to najbardziej poruszająca kreacja aktorska stworzona w filmie przez dziecko. Po raz pierwszy dzieło Mulligana obejrzałam mając kilkanaście lat, późnym wieczorem w publicznej telewizji. Peck był niesamowity, ale najbardziej wzruszyła mnie scena z udziałem Mary Badham. Nie będę wskazywać jej dokładnie, by nie spojlerować filmu, ale powiem tylko, że przemowa małej Scout doprowadziła mnie do potoku łez. Mała Mary była niesamowita.

„Zabić drozda” jest filmem tak unikatowym, że trudno jest przecenić jego miejsce w historii kinematografii, nawet, jeżeli nie bierzemy pod uwagę ważnej społecznie jego tematyki. Mary Badham szybko zrezygnowała z kariery aktorskiej. „Na pamiątkę” pozostała jej nominacja do Oskara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

(Visited 109 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>