Karolina Łachmacka

Lauren Bacall

Lauren Bacall
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Powiedzieć, że cenię Lauren Bacall to „uderstatement”, że tak się wyrażę. Podziwiam jej wybitne, różnorodne role filmowe, te dramatyczne, jak i komediowe, ponadto uważam ją za naprawdę wspaniałą osobę. Dała się jako taka poznać głównie dzięki swoim wyborom życiowym. O wspaniałej aktorce postaram się napisać tak, jak na to zasługuje.

Nazywali ją „The Look” – czy można się temu dziwić? Kiedy ogląda się Mieć i nie mieć (1944), jej debiut filmowy, Betty, jak mówią o niej przyjaciele, wydaje się pewna siebie. Ona tymczasem, jak wspominała, grając sensualną Slim, cała się trzęsła. Ale po tym przecież poznaje się aktora – po wynikach jego trudu. Już wtedy zagrała ze swoim pierwszym mężem, Humphreyem Bogartem. Dla wielu Bogie pozostanie Rickiem z „Casablanki”, ale dla mnie osobiście jest także świetnym partnerem Bacall w ich wspólnych filmach. Może właśnie dlatego, że byli niesamowicie dobranym duetem.

Ludzie z branży nie nastawiali się na żywotność tego związku. Ot, kolejna miłostka Bogarta, który dopiero co wyszedł zwycięsko z walki, jaką było małżeństwo z gwałtowną Mayo Methot.  Lauren urodziła Bogartowi jego jedyne dzieci, a ich świetne relacje zburzyła choroba i w jej następstwie śmierć aktora. Betty urodziła potem jeszcze jednego syna, ale małżeństwo z jego ojcem zakończyło się rozwodem.

Kim zaś jest Lauren Bacall jako aktorka? Przede wszystkim, niezwykle niedocenioną artystką. Lauren ma na koncie jedną nominację do Oskara, zdobytą dopiero w 1997 roku. Niedawno przyznano jej honorową nagrodę, ale czy tak można wynagrodzić tego rodzaju niedocenienie?

O wiele bardziej doceniono aktorkę na deskach teatru. W musicalu „Applause”, który oparto na filmie Wszystko o Ewie, Lauren zagrała Margo Channing i zdobyła nagrodę Tony.

Uważam, że ma zdrowe podejście do życia. Zaaplikuję Wam w tym miejscu jeden z jej cytatów:

„Myślę, że całe twoje życie jest zapisane w twojej twarzy i powinieneś być z tego dumny!”

Też tak uważam.

(Visited 53 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>