Aneta Dynowska

Hobbitowska charakteryzacja krasnoludów

Hobbitowska charakteryzacja krasnoludów
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

W recenzji „Hobbita: Pustkowie Smauga” zachwycałam się nad charakteryzacją głównych bohaterów. Chciałabym Wam przybliżyć ten żmudny proces, który zajmował od 30 min do prawie dwóch godzin. Najmniejszą ilość czasu poświęcono Kiliemu, a najwięcej Bomburowi, który jako najgrubszy z krasnoludów miał utrudnione zadanie ze swoją tuszą. Do całej trylogii „Hobbita” przygotowano aż 91 ręcznie robionych peruk, a scenografię przygotowało 350 osób. Skonstruowano ponad sto dekoracji i setki kostiumów.

Do filmu zatrudniono m.in. siodlarzy, szkutników czy garncarzy. Przy kręceniu „Hobbita” wykorzystano aż sześć sal zdjęciowych, w tym dwie stworzone specjalnie na potrzeby filmów. Jak przyznaje Peter Jackson pragnął stworzyć postacie bardzo zróżnicowane, aby nie myliły się widzom. Poniżej zdjęcia krasnoludów i ich odtwórców. Myślicie, że udało się utrzymać oryginalność każdego z bohaterów?

Richard Armitage – Thorin Dębowa Tarcza

filing_images_0a055953ac73

Przywódca krasnoludów obdarzony głębokim barytonem. Myśli cały czas, by odzyskać królestwo Erebor, ponieważ od lat on i jego krasnoludy są wygnańcami. Jego ojcu Thrainowi nie udało się odzyskać królestwa, zginął. Thorin pragnie odwetu i jest przekonany, że musi zwyciężyć.

Graham McTavish – Dwalin

filing_images_3cf988ecb6bb

Doświadczony wojownik. Słynie ze swojej waleczności i jest zagorzałym stronnikiem Thorina Dębowej Tarczy.

Ken Stott – Balin

filing_images_e1e0e4fa351d

Bliski doradca Thorina. Łagodny i przejawiający talenty dyplomatyczne. Uważany jest za jednego z najstarszych i najmądrzejszych członków krasnoludzkiej kompanii, którego mimo jego lojalności trapią wątpliwości co do zasadności wyprawy na Samotną Górę.

Aidan Turner – Kíli

filing_images_5e075f4b3a6b

Jeden z najmłodszych kompanów wyprawy, dlatego został angażowany do najtrudniejszych zadań. W „Pustkowiu Smauga” przejawia uczucia do elfki Tauriel.

Dean O’Gorman – Fíli

filing_images_055a0e0e03c0

Jeden z najmłodszych kompanów wyprawy, dlatego został angażowany do najtrudniejszych zadań. Pełny energii i wigoru do walki.

William Kircher – Bifur

filing_images_4d769518a961

Jego charakterystyczną cechą jest kawałek ostrza topora tkwiący w jego głowie. Niegdyś został zraniony przez orka. Mówi tylko w dawnym, tajnym języku krasnoludów, khuzdul (właściwie może zrozumieć go tylko Gandalf).

James Nesbitt – Bofur

filing_images_b1fa8dc4fdca

Ma lekko łajdacką naturę, ale jest optymistą i bywa bardzo szczery. Nie snuje wielkich planów – marzenia o odzyskaniu królestwa nie zaprzątają mu głowy.

Stephen Hunter – Bombur

filing_images_c01cdf87cb21

Uwielbia gotować i jeść, co stanowi dla niego sens życia. To największy krasnolud, chociaż nie najwyższy. Po prostu gruby. On, Bofur i Bifur trzymają się zawsze razem podczas walki i umieją się dobrze bić.

John Callen – Óin

filing_images_f215abe83079

Bracia Oin i Gloin to najstarsi uczestnicy wyprawy, dzielne krasnoludy z Północy, dalecy kuzyni Thorina, bardzo lojalni. Oin to uzdrowiciel, ma też dar jasnowidzenia. Czyta z lotu ptaków, twierdzi, że gdy kruki wrócą do Ereboru, terror Smauga będzie się miał ku końcowi.

Peter Hambleton – Glóin

filing_images_d5d6ed74d7ff

Jest rodzajem „księgowego” wyprawy, dogląda ekwipunku. Jest także człowiekiem bardzo rodzinnym. Jego syn Gimli 60 lat później weźmie udział w innej słynnej ekspedycji. Odziedziczy jego topór bojowy.

Mark Hadlow – Dori

filing_images_539b5eef73e5

Trzej bracia Dori, Nori i Ori to dalecy krewni Thorina ze strony matki. Każdy z nich ma innego ojca i inny temperament. Dori jest najstarszy z całej trójki. Pragnie nieustannie kontrolować młodszych braci, a zwłaszcza najmłodszego Oriego przed wpływami średniego brata, Noriego.

Jed Brophy – Nori

filing_images_5b1918614e32

Nori nie przypomina swych braci. Opuścił dom w młodym wieku, sam sobie dawał radę. Jest trochę cwaniakiem, trochę rzezimieszkiem i po trosze złodziejem.

Adam Brown – Ori

filing_images_3ae83067f586

Ori jest przeciwieństwem brata, ma w sobie słodycz i niewinność. Chce dowieść sam sobie, a także braciom i Thorinowi, ile jest wart. I stać się częścią legendy.

(Visited 86 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>