Karolina Łachmacka

Ciekawostki filmowe

Ciekawostki filmowe
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj
Olivia de Havilland i Joan Fontaine są jedynymi siostrami-aktorkami, które zdobyły nagrody Akademii Filmowej. Joan dostała Oscara za rolę w „Podejrzeniu” Alfreda Hitchcocka. Olivia natomiast triumfy w kategorii Najlepsza Aktorka święciła aż dwa razy. Po raz pierwszy dzięki roli w „Najtrwalszej miłości”. Kolejny trzy lata później dzięki niezapomnianej kreacji w „Dziedziczce”. 

Joan Fontaine jest jedyną osobą, która za rolę w filmie Hitchcocka otrzymała Oscara. 

Olivia de Havilland i Joan Fontaine są jedynymi siostrami-aktorkami, które zdobyły nagrody Akademii Filmowej. Joan dostała Oscara za rolę w „Podejrzeniu” Alfreda Hitchcocka. Olivia natomiast triumfy w kategorii Najlepsza Aktorka święciła aż dwa razy. Po raz pierwszy dzięki roli w „Najtrwalszej miłości”. Kolejny trzy lata później dzięki niezapomnianej kreacji w „Dziedziczce”. 

Joan Fontaine jest jedyną osobą, która za rolę w filmie Hitchcocka otrzymała Oscara. 

 Katharine Hepburn jest kompletną oscarową rekordzistką. Zdobyła ich aż 4, w tym dwie ze statuetek dwa lata z rzędu.  

 Deborah Kerr zalicza się do jednych z najbardziej pechowych aktorek, jeżeli chodzi o Akademię Filmową. Była nominowana aż 6 razy i nigdy nie zdobyła statuetki. 

 Vivien Leigh i Maureen O’Sullivan były przyjaciółkami z dzieciństwa. Kiedy Vivien miała 6 lat, a Maureen 8,5 spotkały się w klasztornej szkole. Po latach pracowały razem na planie „Jankesa na Oxfordzie”.  

Bette Davis szczerze i z wzajemnością nienawidziła Joan Crawford. Być może dlatego, kiedy grały razem w „Co się wydarzyło Baby Jane?” z wielką satysfakcją w przewidzianej ku temu scenie zepchnęła ją ze schodów. 

Bette Davis i Greer Garson są jednymi z oscarowych rekordzistek, jeśli chodzi o nominacje. Obie były nominowane pięć lat z rzędu.  

Niektóre z aktorek znały wiele języków obcych. Vivien Leigh posługiwała się bardzo biegle oprócz angielskiego także francuskim, rosyjskim i niemieckim. Audrey Hepburn mówiła natomiast także po hiszpańsku, francusku, włosku, duńsku i flamandzku. 

Zarówno Audrey Hepburn, jak i Vivien Leigh dostały Oscara za swoje debiuty w hollywoodzkich filmach. Audrey za „Rzymskie wakacje”, Vivien za „Przeminęło z wiatrem”. 

Joan Crawford była jedną z czołowych uwodzicielek w MGM. Ofiarą jej podbojów padł m.in. Clark Gable. 

Loretta Young miała romanse z najsłynniejszymi aktorami hollywoodzkimi: Spencer’em Tracy i Clarkiem Gable’em. 

Claudette Colbert była ulubioną aktorką Margaret Mitchell, autorki książki „Przeminęło z wiatrem”.  

 Podczas prac nad „Mogambo” Grace Kelly zakochała się w o 28 lat starszym Clarku Gable. On jednak nie chciał angażować się w stały związek. Aby pilnować kierującej się burzliwymi uczuciami Gracie, jej matka poleciała na plan filmu.  

 Greta Garbo i Clark Gable, mimo że prywatnie nie mogli na siebie patrzeć, stworzyli bardzo przekonujący duet na ekranie.

 Ingrid Bergman także jako jedna z nielicznych dobyła aż trzy Oscary.  

Ann Sheridan, zanim została aktorką Warner Bros., pojawiała się w Paramount jako dublerka. Jej ręce, ramiona czy nogi są widoczne w wielu filmach. 

Po spotkaniu na planie „San Quentin”, gdzie grali rodzeństwo, Ann Sheridan i Humphrey Bogart tak się zaprzyjaźnili, że nazywali siebie nawzajem „Sister Annie” i „Brother Bogie”. 

Ann Sheridan była oryginalnym wyborem do roli Panama Smith w „Burzliwych latach dwudziestych”. Rolę jednak zagrała Gladys George. 

W większości jej filmów postać grana przez Anne Bancroft zdejmuje kolczyk zanim podniesie słuchawkę telefonu. 

Początkowo to Anne Bancroft, a nie Shirley MacLaine miała zagrać matkę w „Czułych słówkach”. 

Anne Baxter dostała rolę we „Wszystkim o Ewie”, ponieważ zdaniem twórców filmu była podobna do Claudette Colbert, która miała wcielić się w postać Margo. 

Anne Baxter była wiodącą kandydatką do roli w „Rebece” Alfreda Hitchcocka zanim Selznick zdecydował się ostatecznie na Joan Fontaine. 

Audrey Hepburn odrzuciła rolę w „Gigi”, którą przejęła po niej Leslie Caron. 

Wszyscy pamiętają, że Marilyn Monroe śpiewała Johnowi Fitzgeraldowi Kennedy „Happy Birthday” z okazji jego urodzin w 1962 roku. Mało kto jednak wie, że rok później, w jego ostatnie urodziny, piosenkę tę wykonała Audrey Hepburn. 

Gatunek tulipanów został w 1990 roku nazwany imieniem Audrey Hepburn. 

Do 1945 roku Ava Garder (a miała wtedy 23 lata) przeczytała tylko dwie książki: Biblię i „Przeminęło z wiatrem”. Mimo to w późniejszych latach nadrobiła te braki. 

Po roli w „Bosonogiej contessie” Ava Gardner pokochała flamenco do tego stopnia, że często zamiast spać, w nocy tańczyła. 

Istnieje muzeum Avy Gardner w Smithfield w Północnej Karolinie. 

Bette Davis była ulubienicą nauczycieli z John Murray Anderson’s Dramatic School w Nowym Jorku, podczas gdy inną uczennicę odesłano do domu mówiąc, że nigdy nie uda jej się w aktorstwie, bo jest zbyt nieśmiała. Tą dziewczynką była Lucille Ball. 

Kiedy Bette Davis odkryła, że jej nowy szwagier jest leczącym się alkoholikiem, wysłała mu… likier. 

Bette Davis, zanim trafiła do Warner Bros., przeszła też test dla MGM. Jednak kiedy zobaczyła swoje zdjęcia, wybiegła ze studia z krzykiem. 

Jedna ze scen w „Marked Woman” (1937) wymagała od Bette Davis noszenia bandażu. Kiedy jednak specjaliści zawiązali jej malutki opatrunek, konkretna w każdym calu aktorka zdenerwowała się do tego stopnia, że poszła do swojego lekarza i kazała sobie zawiązać prawdziwy opatrunek. 

W latach 40. wytwórnia Fox ubezpieczyła nogi Betty Grable na ćwierć miliona dolarów. 

Betty Grable cierpiała na demofobię, czyli obawę przed przebywaniem w tłumie. Ponadto była lunatyczką. 

Brigitte Bardot stoczyła udaną batalię z rakiem piersi. 

Brigitte Bardot jest wegetarianką. 

Brigitte Bardot przyjaźni się z Alainem Delon. 

W 1926 roku Carole Lombard uległa groźnemu wypadkowi samochodowemu, który zrujnował jej urodę. Zdecydowała się oczywiście na operację plastyczną, ale dowiedziawszy się, że po anestezjologicznym uśpieniu będzie miała więcej blizn zdecydowała się być świadoma podczas zabiegu. 

Carole Lombard pochowana jest na Forest Lawn, Glendale w Kalifornii u boku Clarka Gable’a, swojego męża. 

Do dzisiaj Carole Lombard jest uznawana za królową tzw. ‚screwball comedies’. 

Film z Carole Lombard „Być albo nie być” (1942) był w fazie postprodukcji, kiedy aktorka zginęła w katastrofie lotniczej. Usunięto wówczas z filmu jej kwestię: „Co może wydarzyć się na pokładzie samolotu?”. 

Jack Benny, partnerujący Carole Lombard w „Być albo nie być” (1942), był tak wstrząśnięty śmiercią Carole, że nie mógł prowadzić programu radiowego, którego był autorem. W ramach jego trwania puszczono muzykę. 

To Claudette Colbert namówiła swojego dobrego przyjaciela, Francuza, aby ten nauczył się angielskiego, by rozpocząć karierę w USA. Tym kimś był Charles Boyer. 

Deanna Durbin jest ponoć aktorką, która w latach 40. uratowała Universal Pictures przed bankructwem. Jednak za film brała, bagatela, 400 tysięcy dolarów (w ówczesnych czasach dolar był kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt razy droższy niż dzisiaj). 

Deborah Kerr cierpiała na chorobę Parkinsona. 

Deborah Kerr miała surową babkę, która godzinami kazała jej w dzieciństwie leżeć na plecach na podłodze, aby zapewnić dziewczynce prostą sylwetkę. 

Elizabeth Taylor ma czworo dzieci i dziewięcioro wnucząt. 

Córka Liz Taylor, Liza, jest rzeźbiarką.
 

Elizabeth Taylor nie cierpi, kiedy mówi się o niej „Liz”. 

Elizabeth Taylor przyjaźniła się z Montgomery Cliftem. Kiedy w latach 50. rozpędzony Clift spowodował wypadek, Liz zasłoniła jego poszarpaną twarz przed reporterami i wyjęła wybite zęby. 

Elizabeth Taylor to pierwsza aktorka, która za swoją rolę w filmie dostała milion dolarów. 

Elizabeth Taylor swoją drugą nominację do Oscara otrzymała za „Kotkę na gorącym blaszanym dachu”. Jej rola była znakomita i wróżono jej Oscara, ale skandal wywołany romansem z żonatym Eddie’em Fisherem przekreślił jej szanse w oczach purytańskiego Hollywood. Dwa lata później, kiedy ciężko zachorowała i przeprowadzono tracheotomię, Elizabeth w geście współczucia otrzymała Oscara za o wiele mniej chwaloną rolę w „BUtterfield 8″. 

Elizabeth Taylor wyszła po raz pierwszy za mąż dwa dni przed premierą filmu „Ojciec narzeczonej”. 

Były mąż Elizabeth, Eddie Fisher, twierdzi, że w 1955 roku Elizabeth miała romans z Frankiem Sinatrą, który zakończył się ciążą. Ponieważ Sinatra odmówił poślubienia aktorki, Liz miała rzekomo dokonać aborcji. Aktorka nie potwierdziła tych doniesień. 

Rolę Bonnie w „Bonnie i Clyde”, którą w końcu zagrała Faye Dunaway, odrzuciła Tuesday Weld. Wśród innych aktorek, których udział rozważano, były m.in. Leslie Caron, Natalie Wood czy nawet siostra Warrena Beatty, Shirley MacLaine. 

Podczas wspólnej pracy na planie w Gene Tierney zakochał się Clark Gable. Bez wzajemności. 

Kiedy Gene Tierney była w ciąży z pierwszą córką, rzucił się na nią z pocałunkami zarażony świnką fan. Okazało się, że zaraził Gene i przez to jej córka urodziła się opóźniona w rozwoju. 

Według Daryla Zanucka Gene Tierney była najpiękniejszą kobietą w historii kina. 

Gene Tierney była jedną z kochanek Johna F. Kennedy;ego, jak i Tyrone’a Powera. 

Gene Tierney mówiła biegle po francusku. 

W ostatnich latach swojego życia Ginger Rogers poruszała się na wózku inwalidzkim i cierpiała na cukrzycę. 

Ginger Rogers oprócz aktorstwa zajmowała się malarstwem i rzeźbą. 

Ginger Rogers odrzuciła role w „Najtrwalszej miłości” (1946) i „Siedlisku węży” (1948). Za pierwszy Olivia de Havilland otrzymała Oscara, za drugi-nominację. 

Będąc młodą aktorką Gloria Swanson usunęła ciążę. W ostatnich latach swojego życia wyznała, że niczego bardziej w życiu nie żałowała. 

Gloria Swanson nienawidziła grać w tanich komediach, w których grała na początku aktorskiej kariery. 

W Księstwie Monako książę Rainier zakazał oglądania filmów Grace Kelly. 

Suknia ślubna Grace Kelly była najkosztowniejszą, jaką kiedykolwiek wykonała Helen Rose, kostiumograf MGM. 

Grace Kelly rozważano jako potencjalną wykonawczynię roli Maggie w „Kotce na gorącym blaszanym dachu” (1958) 

Rolę w filmie „Dziewczyna z prowincji”, która przyniosła Grace Oscara, odrzuciła Jennifer Jones. 

L.B. Mayer podpisał kontrakt z Greer Garson po tym, jak wypatrzył ją na deskach londyńskiego teatru. 

Swojego męża Richarda Neya Greer poślubiła po zakończeniu kręcenia „Pani Miniver”, gdzie ten grał jej syna. Kiedy się rozwodzili, Richard powiedział w sądzie, że Greer była dla niego za stara. 

Wraz z Bette Davis Greer jest rekordzistką jeśli chodzi o Oscarowe nominacje. Były nominowane pięć lat z rzędu. 

Kiedy tylko działo się coś, czego Greta Garbo na planie swojego filmu nie chciała, aktorka groziła, że jeśli rzeczy nie pójdą po jej myśli, od razu wraca do Szwecji. To skutkowało. 

Greta Garbo otrzymała amerykańskie obywatelstwo w 1951 roku. 

Greta Garbo nie udzielała wywiadów, nie dawała autografów, nie bywała na premierach swoich filmów ani nie odpowiadała na pocztę od fanów. 

Hattie McDaniel była pierwszą czarną kobietą, która śpiewała w radiu. 

Hattie chciała być pochowana w Hollywood, ale rasizm i chore uprzedzenia uniemożliwiły te plany. 

Ojciec Hattie był niewolnikiem, który został uwolniony. 

Hattie i Clark Gable bardzo zaprzyjaźnili się na planie „Przeminęło z wiatrem”. Do tego stopnia, że kiedy nie zaproszono Hattie na premierę filmu w Atlancie, aktor odmówił pojawienia się na niej. Dopiero perswazja Hattie go przekonała. 

Helen Hayes jest jedną z niewielu aktorek, które po zdobyciu Oscara za rolę pierwszoplanową dostały nagrodę Alademii za rolę na drugim planie. Inną jest Ingrid Bergman. 

Ida Lupino konsekwentnie odmawiała grania drugoplanowych ról w filmach z Bette Davis. 

Producenci hollywoodzcy sugerowali Ingrid Bergman, by zmieniła nazwisko na Berriman lub Lindstrom. Aktorka odmówiła twierdząc, że za ciężko na nie pracowała w Europie. 

Ingrid Bergman mówiła biegle po angielsku, szwedzku, francusku, niemiecku i włosku. 

Na pogrzebie Ingrid zagrano „As time goes by”. 

Znany romans Ingrid z Robertem Capą posłużył Hitchcockowi jako temat do filmu „Okno na podwórze”. 

Jadąc na wojnę James Stewart napisał do Ingrid list fana. 

Ingrid Bergman nie jest w żaden sposób spokrewniona z Ingmarem Bergmanem. 

Jane Wyman jest jedyną żoną przyszłego prezydenta, która zdobyła Oscara. 

Jane Wyman i Regis Toomey są najdłużej całującą się na ekranie parą. Ich pocałunek trwał 3 minuty i 5 sekund. 

Jane Wyman od lat jest głęboko wierzącą katoliczką. 

Do 1986 roku Janet Gaynor była najmłodszą aktorką, która kiedykolwiek dostała Oscara za rolę pierwszoplanową. 

Janet Gaynor była pierwszą aktorką, która otrzymała Oscara. 

Jean Arthur przez okres trwania swojej kariery w czasie filmów niemych nosiła naturalny ciemny kolor włosów. Kiedy nadeszła era kina mówionego, przemalowała się na blond. 

Jean Arthur była jedna z wiodących kandydatek do roli Scarlett O’Hary zanim nie pojawiła się Vivien Leigh. 

Kiedy Jean była starsza, a jej kariera miała się ku upadkowi, w Columbia zastąpiono ją Ritą Hayworth. Obie aktorki urodziły się 17 października. 

George Stevens powiedział o Jean Arthur, że jest jedną z najlepszych aktorek komediowych, jakie gościły na ekranie, a Frank Capra uznał ją za swoją ulubioną aktorkę. 

Jean Harlow była bardzo przesądna. Na kostce u nogi nosiła specjalny łańcuszek wierząc, że przynosi jej szczęście. 

Jean Harlow odrzuciła rolę w „King-Kongu” z 1933 roku. 

Jean Harlow była autorką powieści „Today is tonight”. 

Ostatni film Jean Harlow, „Saratoga”, był największym hitem roku 1937. 

Jean Simmons była pierwszym wyborem Williama Wylera do roli w „Rzymskich wakacjach”, ale Howard Hughes, który wykupił jej kontrakt, uniemożliwił Jean udział w tym filmie. W ten sposób swoją Oscarową rolę zagrała Audrey Hepburn. 

Córka Jennifer Jones i Davida O. Selznicka zabiła się skacząc z wieżowca. 

W dniu zdobycia jedynego Oscara Jennifer Jones skończyła równo 25 lat. 

Za każdym razem, kiedy w domu Joan Crawford zmieniała męża, wymieniała też deskę klozetową. 

Joan Crawford była tak oddana swoim fanom, że odpowiedzi na ich listy pisała na specjalnym niebieskim papierze i podpisywała je swoim autografem. Zabierało jej to całe weekendy. 

Kiedy Olivia de Havilland miała 9 lat, napisała testament, a w nim, że „przekazuje całą urodę swojej siostrze Joan, bo ta nie posiada swojej”. 

Judy Garland była ikoną gejów w latach 50. i 60. 

W dniu, w którym zmarła Judy, w Kansas szalało tornado. 

W 1997 roku pośmiertnie przyznano Judy Garland nagrodę Grammy za całokształt twórczości. 

Ulubionym aktorem Judy Garland był Robert Donat. 

Na scenie to Julie Andrews, a nie Audrey Hepburn wcielała się w Elizę w „My Fair Lady”, jednak kiedy postanowiono nakręcić filmową wersję, zrezygnowano z Julie twierdząc, że nie ma ona doświadczenia w filmie. Jednak Audrey nie otrzymała za swoją rolę nominacji do Oscara, a w tym samym roku Julie za „Mary Poppins” dostała statuetkę Akademii. 

Katharine Hepburn nigdy nie obejrzała „Zgadnij kto przyjdzie na obiad” ponieważ był to ostatni film Spencera Tracy. 

Katharine była jedną z faworytek do roli Scarlett O’Hary. 

Katharine używała daty urodzin swojego brata jako własnej przez wiele lat. 

Katharine przyznała, że podczas kręcenia „Afrykańskiej królowej” miała miesiączkę, więc wielu osobom zdawało się, że jest drażliwa i nieprzyjemna. 

Katharine Hepburn była fanką Johna Gilberta i Grety Garbo. 

Katharine Hepburn nie była na pogrzebie Spencera Tracy z szacunku dla jego rodziny. 

Lana Turner zemdlała podczas swojego ślubu z Lexem Barkerem w 1953 roku. 

Lana miała zagrać główną rolę w „Anatomii morderstwa” z Jamesem Stewartem dopóki nie sprzeciwiła się strojowi, jaki miała założyć na polecenie Otto Premingera. Zastąpiła ją Lee Remick. 

Pewnego razu, kiedy Hedda Hopper przeprowadzała z nią wywiad, a w tym samym pomieszczeniu znajdował się nowy mąż Lany, Lex Barker, zasłaniała go waza z kwiatami. Lana sięgnęła po nią i odstawiła ją mówiąc: „Jest całkiem nowy i muszę się na niego napatrzeć!”. 

Lana była nazywana „The Sweater Girl”, czyli „Swetrową Dziewczyną”. Co ciekawe, „lana” po hiszpańsku znaczy „wełna”. 

Rola Cory w „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy” była ulubioną rolą Lany. 

Ekranowy wizerunek Lauren Bacall oparty był na postaci Slim Hawks, żony Howarda Hawksa. Nawet postać grana przez Lauren w jej pierwszym ważnym filmie, „Być albo nie być” (1944), nazywa się Slim. 

Autobiografia Lauren, „By Myself”, zdobyła National Book Award w 1980. 

Lauren Bacall jest pół-Rumunką, pół-Żydówką. 

Mary Pickford i Lillian Gish były przyjaciółkami z dzieciństwa. 

John Gilbert był zakochany w Lillian i specjalnie mylił się w scenach pocałunku w „La Boheme”, aby móc całować ją jak najdłużej. 

Loretta Young ma nieślubną córkę z Clarkiem Gable’em, Judy Lewis. Judy jest autorką książki o romansie swoich rodziców, „Uncommon knowledge” (tłum. „Wiedza niepowszechna”). 

Luise Rainer nie chciała uczestniczyć w rozdaniu Oscarów w 1937 roku. Nieposłuszną aktorkę Louis B. Mayer zmusił do udziału w ceremonii, wysyłając po nią samochód ze specjalistami, którzy ubrali ją i umalowali i powieźli w samą porę na galę. 

Luise Rainer była pierwszą aktorką, która nie dość, że zdobyła dwa Oscary, to jeszcze zrobiła to dwa lata z rzędu. 

Luise Rainer, Jennifer Jones czy Olivia de Havilland były bohaterkami wieczoru rozdania Oscarów w czasie 75. ceremonii Amerykańskiej Akademii Filmowej jako zwyciężczynie sprzed wielu lat. 

Luise Rainer odrzuciła rolę w filmie Federico Felliniego „La Dolce Vita”. 

Luise Rainer jest pierwszą aktorką, która zdobyła Oscara za rolę autentycznej osoby. 

Marilyn Monroe i Shelley Winters dzieliły razem pokój kiedy obie zaczynały w Hollywood. 

Marilyn Monroe zmarła z słuchawką telefoniczną w ręku. 

Marilyn na co dzień nosiła okulary. 

Kiedy Marilyn odkryła, że podczas gali Oscarów w 1950 roku porwano jej sukienkę, rozpłakała się. 

Marlene Dietrich chwaliła się, że spała z więcej niż trzema członkami klanu Kennedy’ch. 

Marlene cierpiała na fobię przed zarazkami. 

Mary Pickford była pierwszą aktorką, która zamiast lub prócz regularnej pensji otrzymała procent z zysków z filmu. 

Merle Oberon, aby ukryć fakt, że w połowie jest Hinduską, mówiła gościom w domu, że jej matka jest pokojówką. 

Merle miała bardzo delikatną skórę, która bardzo często była czymś podrażniona. 

Ostatni film Myrny Loy był jednocześnie ostatnim w dorobku Henry Fondy. 

Profil Myrny Loy był najbardziej pożądanym przez pacjentki chirurgów plastycznych w latach 30. 

Vivien Leigh była ulubioną aktorką Natalie Wood. 

Natalie Wood panicznie bała się, że kiedyś utonie. Tak właśnie zginęła. 

Natalie Wood została zgwałcona przez pewnego znanego aktora. W jej biografii nie pojawia się jednak jego nazwisko. 

Norma Shearer odkryła Janet Leigh. 

Norma Shearer odrzuciła rolę Scarlett O’Hary uzasadniając swoją decyzję faktem, że rolą, ktorą chciałaby zagrać, jest… Rhett Butler. 

W filmie „Przeminęło z wiatrem” jedyną z czterech głównych postaci, która umiera, jest Melania. Grająca ją Olivia de Havilland jest jedyną osobą z czwórki głównych aktorów filmu, która wciąż żyje. 

Syn Olivii, Benjamin, zmarł na chorobę Hodgkinsa. 

Olivia odrzuciła rolę Blanche Dubois w „Tramwaju zwanym pożądaniem”. Rola ta przyniosła jej koleżance z planu „Przeminęło z wiatrem”, Vivien Leigh, drugiego Oscara. 

Olivia de Havilland jest osobą, która jak dotąd podziękowała otrzymując Oscara największej ilości osób. Wymieniła ich aż 27. 

Olivia jest kuzynką w bardzo dalekiej linii, Errola Flynna, z którym grała m.in. w „Przygodach Robin Hooda”. 

Paulette Goddard uwielbiała biżuterię i nie zadawała się z mężczyznami, których nie było stać na klejnoty. 

Paulette Goddard serdecznie przyjaźniła się z Anitą Loos, znaną scenarzystką. 

Ponoć cocktail Margarita nazwano na cześć Rity Hayworth kiedy tańczyła pod prawdziwym nazwiskiem w Tijuanie. 

Kiedy studio kreowało Ritę na gwiazdę, eksperci uznali, że lini jej włosów zaczyna się na czole za nisko. Aby to zmienić, Rita przeszła szereg bolesnych elektroliz. 

Rita wybiła Glennowi Fordowi dwa zęby podczas ich sceny walki w „Gildzie”. 

Producenci „Casablanca” chcieli początkowo zatrudnić Ritę w roli Ilsy. 

Romy Schneider przyjaźniła się z Luchino Viscontim. 

Film Pedro Almodovara „Wszystko o mojej matce” jest w części dedykowany Romy Schneider. 

Początkowo to Shirley Temple miała zagrać Dorotkę w „Czarnoksiężniku z Oz”. 

Tallulah Bankhead miała w domu lwa, który nazywał się Winston. 

Rodzice Tallulah wysłali ją do klasztoru katolickiego w nadziei, że ich córka się „nawróci”. 

Tallulah służyła za inspirację dla postaci disneyowskiej Cruelli De Vil w „101 dalmatyńczyków”. 

Tallulah była biseksualistką i ponoć miała romans z Hattie McDaniel. 

Marlon Brando stwierdził, że Tallulah była wielką aktorką, gdyby nie uzależnienie od seksu i alkoholu. 

Ciało Veronicki Lake zostało skremowane.
 Katharine Hepburn jest kompletną oscarową rekordzistką. Zdobyła ich aż 4, w tym dwie ze statuetek dwa lata z rzędu.  

 Deborah Kerr zalicza się do jednych z najbardziej pechowych aktorek, jeżeli chodzi o Akademię Filmową. Była nominowana aż 6 razy i nigdy nie zdobyła statuetki. 

 Vivien Leigh i Maureen O’Sullivan były przyjaciółkami z dzieciństwa. Kiedy Vivien miała 6 lat, a Maureen 8,5 spotkały się w klasztornej szkole. Po latach pracowały razem na planie „Jankesa na Oxfordzie”.  

Bette Davis szczerze i z wzajemnością nienawidziła Joan Crawford. Być może dlatego, kiedy grały razem w „Co się wydarzyło Baby Jane?” z wielką satysfakcją w przewidzianej ku temu scenie zepchnęła ją ze schodów. 

Bette Davis i Greer Garson są jednymi z oscarowych rekordzistek, jeśli chodzi o nominacje. Obie były nominowane pięć lat z rzędu.  

Niektóre z aktorek znały wiele języków obcych. Vivien Leigh posługiwała się bardzo biegle oprócz angielskiego także francuskim, rosyjskim i niemieckim. Audrey Hepburn mówiła natomiast także po hiszpańsku, francusku, włosku, duńsku i flamandzku. 

Zarówno Audrey Hepburn, jak i Vivien Leigh dostały Oscara za swoje debiuty w hollywoodzkich filmach. Audrey za „Rzymskie wakacje”, Vivien za „Przeminęło z wiatrem”. 

Joan Crawford była jedną z czołowych uwodzicielek w MGM. Ofiarą jej podbojów padł m.in. Clark Gable. 

Loretta Young miała romanse z najsłynniejszymi aktorami hollywoodzkimi: Spencer’em Tracy i Clarkiem Gable’em. 

Claudette Colbert była ulubioną aktorką Margaret Mitchell, autorki książki „Przeminęło z wiatrem”.  

 Podczas prac nad „Mogambo” Grace Kelly zakochała się w o 28 lat starszym Clarku Gable. On jednak nie chciał angażować się w stały związek. Aby pilnować kierującej się burzliwymi uczuciami Gracie, jej matka poleciała na plan filmu.  

 Greta Garbo i Clark Gable, mimo że prywatnie nie mogli na siebie patrzeć, stworzyli bardzo przekonujący duet na ekranie.

 Ingrid Bergman także jako jedna z nielicznych dobyła aż trzy Oscary.  

Ann Sheridan, zanim została aktorką Warner Bros., pojawiała się w Paramount jako dublerka. Jej ręce, ramiona czy nogi są widoczne w wielu filmach. 

Po spotkaniu na planie „San Quentin”, gdzie grali rodzeństwo, Ann Sheridan i Humphrey Bogart tak się zaprzyjaźnili, że nazywali siebie nawzajem „Sister Annie” i „Brother Bogie”. 

Ann Sheridan była oryginalnym wyborem do roli Panama Smith w „Burzliwych latach dwudziestych”. Rolę jednak zagrała Gladys George. 

W większości jej filmów postać grana przez Anne Bancroft zdejmuje kolczyk zanim podniesie słuchawkę telefonu. 

Początkowo to Anne Bancroft, a nie Shirley MacLaine miała zagrać matkę w „Czułych słówkach”. 

Anne Baxter dostała rolę we „Wszystkim o Ewie”, ponieważ zdaniem twórców filmu była podobna do Claudette Colbert, która miała wcielić się w postać Margo. 

Anne Baxter była wiodącą kandydatką do roli w „Rebece” Alfreda Hitchcocka zanim Selznick zdecydował się ostatecznie na Joan Fontaine. 

Audrey Hepburn odrzuciła rolę w „Gigi”, którą przejęła po niej Leslie Caron. 

Wszyscy pamiętają, że Marilyn Monroe śpiewała Johnowi Fitzgeraldowi Kennedy „Happy Birthday” z okazji jego urodzin w 1962 roku. Mało kto jednak wie, że rok później, w jego ostatnie urodziny, piosenkę tę wykonała Audrey Hepburn. 

Gatunek tulipanów został w 1990 roku nazwany imieniem Audrey Hepburn. 

Do 1945 roku Ava Garder (a miała wtedy 23 lata) przeczytała tylko dwie książki: Biblię i „Przeminęło z wiatrem”. Mimo to w późniejszych latach nadrobiła te braki. 

Po roli w „Bosonogiej contessie” Ava Gardner pokochała flamenco do tego stopnia, że często zamiast spać, w nocy tańczyła. 

Istnieje muzeum Avy Gardner w Smithfield w Północnej Karolinie. 

Bette Davis była ulubienicą nauczycieli z John Murray Anderson’s Dramatic School w Nowym Jorku, podczas gdy inną uczennicę odesłano do domu mówiąc, że nigdy nie uda jej się w aktorstwie, bo jest zbyt nieśmiała. Tą dziewczynką była Lucille Ball. 

Kiedy Bette Davis odkryła, że jej nowy szwagier jest leczącym się alkoholikiem, wysłała mu… likier. 

Bette Davis, zanim trafiła do Warner Bros., przeszła też test dla MGM. Jednak kiedy zobaczyła swoje zdjęcia, wybiegła ze studia z krzykiem. 

Jedna ze scen w „Marked Woman” (1937) wymagała od Bette Davis noszenia bandażu. Kiedy jednak specjaliści zawiązali jej malutki opatrunek, konkretna w każdym calu aktorka zdenerwowała się do tego stopnia, że poszła do swojego lekarza i kazała sobie zawiązać prawdziwy opatrunek. 

W latach 40. wytwórnia Fox ubezpieczyła nogi Betty Grable na ćwierć miliona dolarów. 

Betty Grable cierpiała na demofobię, czyli obawę przed przebywaniem w tłumie. Ponadto była lunatyczką. 

Brigitte Bardot stoczyła udaną batalię z rakiem piersi. 

Brigitte Bardot jest wegetarianką. 

Brigitte Bardot przyjaźni się z Alainem Delon. 

W 1926 roku Carole Lombard uległa groźnemu wypadkowi samochodowemu, który zrujnował jej urodę. Zdecydowała się oczywiście na operację plastyczną, ale dowiedziawszy się, że po anestezjologicznym uśpieniu będzie miała więcej blizn zdecydowała się być świadoma podczas zabiegu. 

Carole Lombard pochowana jest na Forest Lawn, Glendale w Kalifornii u boku Clarka Gable’a, swojego męża. 

Do dzisiaj Carole Lombard jest uznawana za królową tzw. ‚screwball comedies’. 

Film z Carole Lombard „Być albo nie być” (1942) był w fazie postprodukcji, kiedy aktorka zginęła w katastrofie lotniczej. Usunięto wówczas z filmu jej kwestię: „Co może wydarzyć się na pokładzie samolotu?”. 

Jack Benny, partnerujący Carole Lombard w „Być albo nie być” (1942), był tak wstrząśnięty śmiercią Carole, że nie mógł prowadzić programu radiowego, którego był autorem. W ramach jego trwania puszczono muzykę. 

To Claudette Colbert namówiła swojego dobrego przyjaciela, Francuza, aby ten nauczył się angielskiego, by rozpocząć karierę w USA. Tym kimś był Charles Boyer. 

Deanna Durbin jest ponoć aktorką, która w latach 40. uratowała Universal Pictures przed bankructwem. Jednak za film brała, bagatela, 400 tysięcy dolarów (w ówczesnych czasach dolar był kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt razy droższy niż dzisiaj). 

Deborah Kerr cierpiała na chorobę Parkinsona. 

Deborah Kerr miała surową babkę, która godzinami kazała jej w dzieciństwie leżeć na plecach na podłodze, aby zapewnić dziewczynce prostą sylwetkę. 

Elizabeth Taylor ma czworo dzieci i dziewięcioro wnucząt. 

Córka Liz Taylor, Liza, jest rzeźbiarką.
 

Elizabeth Taylor nie cierpi, kiedy mówi się o niej „Liz”. 

Elizabeth Taylor przyjaźniła się z Montgomery Cliftem. Kiedy w latach 50. rozpędzony Clift spowodował wypadek, Liz zasłoniła jego poszarpaną twarz przed reporterami i wyjęła wybite zęby. 

Elizabeth Taylor to pierwsza aktorka, która za swoją rolę w filmie dostała milion dolarów. 

Elizabeth Taylor swoją drugą nominację do Oscara otrzymała za „Kotkę na gorącym blaszanym dachu”. Jej rola była znakomita i wróżono jej Oscara, ale skandal wywołany romansem z żonatym Eddie’em Fisherem przekreślił jej szanse w oczach purytańskiego Hollywood. Dwa lata później, kiedy ciężko zachorowała i przeprowadzono tracheotomię, Elizabeth w geście współczucia otrzymała Oscara za o wiele mniej chwaloną rolę w „BUtterfield 8″. 

Elizabeth Taylor wyszła po raz pierwszy za mąż dwa dni przed premierą filmu „Ojciec narzeczonej”. 

Były mąż Elizabeth, Eddie Fisher, twierdzi, że w 1955 roku Elizabeth miała romans z Frankiem Sinatrą, który zakończył się ciążą. Ponieważ Sinatra odmówił poślubienia aktorki, Liz miała rzekomo dokonać aborcji. Aktorka nie potwierdziła tych doniesień. 

Rolę Bonnie w „Bonnie i Clyde”, którą w końcu zagrała Faye Dunaway, odrzuciła Tuesday Weld. Wśród innych aktorek, których udział rozważano, były m.in. Leslie Caron, Natalie Wood czy nawet siostra Warrena Beatty, Shirley MacLaine. 

Podczas wspólnej pracy na planie w Gene Tierney zakochał się Clark Gable. Bez wzajemności. 

Kiedy Gene Tierney była w ciąży z pierwszą córką, rzucił się na nią z pocałunkami zarażony świnką fan. Okazało się, że zaraził Gene i przez to jej córka urodziła się opóźniona w rozwoju. 

Według Daryla Zanucka Gene Tierney była najpiękniejszą kobietą w historii kina. 

Gene Tierney była jedną z kochanek Johna F. Kennedy;ego, jak i Tyrone’a Powera. 

Gene Tierney mówiła biegle po francusku. 

W ostatnich latach swojego życia Ginger Rogers poruszała się na wózku inwalidzkim i cierpiała na cukrzycę. 

Ginger Rogers oprócz aktorstwa zajmowała się malarstwem i rzeźbą. 

Ginger Rogers odrzuciła role w „Najtrwalszej miłości” (1946) i „Siedlisku węży” (1948). Za pierwszy Olivia de Havilland otrzymała Oscara, za drugi-nominację. 

Będąc młodą aktorką Gloria Swanson usunęła ciążę. W ostatnich latach swojego życia wyznała, że niczego bardziej w życiu nie żałowała. 

Gloria Swanson nienawidziła grać w tanich komediach, w których grała na początku aktorskiej kariery. 

W Księstwie Monako książę Rainier zakazał oglądania filmów Grace Kelly. 

Suknia ślubna Grace Kelly była najkosztowniejszą, jaką kiedykolwiek wykonała Helen Rose, kostiumograf MGM. 

Grace Kelly rozważano jako potencjalną wykonawczynię roli Maggie w „Kotce na gorącym blaszanym dachu” (1958) 

Rolę w filmie „Dziewczyna z prowincji”, która przyniosła Grace Oscara, odrzuciła Jennifer Jones. 

L.B. Mayer podpisał kontrakt z Greer Garson po tym, jak wypatrzył ją na deskach londyńskiego teatru. 

Swojego męża Richarda Neya Greer poślubiła po zakończeniu kręcenia „Pani Miniver”, gdzie ten grał jej syna. Kiedy się rozwodzili, Richard powiedział w sądzie, że Greer była dla niego za stara. 

Wraz z Bette Davis Greer jest rekordzistką jeśli chodzi o Oscarowe nominacje. Były nominowane pięć lat z rzędu. 

Kiedy tylko działo się coś, czego Greta Garbo na planie swojego filmu nie chciała, aktorka groziła, że jeśli rzeczy nie pójdą po jej myśli, od razu wraca do Szwecji. To skutkowało. 

Greta Garbo otrzymała amerykańskie obywatelstwo w 1951 roku. 

Greta Garbo nie udzielała wywiadów, nie dawała autografów, nie bywała na premierach swoich filmów ani nie odpowiadała na pocztę od fanów. 

Hattie McDaniel była pierwszą czarną kobietą, która śpiewała w radiu. 

Hattie chciała być pochowana w Hollywood, ale rasizm i chore uprzedzenia uniemożliwiły te plany. 

Ojciec Hattie był niewolnikiem, który został uwolniony. 

Hattie i Clark Gable bardzo zaprzyjaźnili się na planie „Przeminęło z wiatrem”. Do tego stopnia, że kiedy nie zaproszono Hattie na premierę filmu w Atlancie, aktor odmówił pojawienia się na niej. Dopiero perswazja Hattie go przekonała. 

Helen Hayes jest jedną z niewielu aktorek, które po zdobyciu Oscara za rolę pierwszoplanową dostały nagrodę Alademii za rolę na drugim planie. Inną jest Ingrid Bergman. 

Ida Lupino konsekwentnie odmawiała grania drugoplanowych ról w filmach z Bette Davis. 

Producenci hollywoodzcy sugerowali Ingrid Bergman, by zmieniła nazwisko na Berriman lub Lindstrom. Aktorka odmówiła twierdząc, że za ciężko na nie pracowała w Europie. 

Ingrid Bergman mówiła biegle po angielsku, szwedzku, francusku, niemiecku i włosku. 

Na pogrzebie Ingrid zagrano „As time goes by”. 

Znany romans Ingrid z Robertem Capą posłużył Hitchcockowi jako temat do filmu „Okno na podwórze”. 

Jadąc na wojnę James Stewart napisał do Ingrid list fana. 

Ingrid Bergman nie jest w żaden sposób spokrewniona z Ingmarem Bergmanem. 

Jane Wyman jest jedyną żoną przyszłego prezydenta, która zdobyła Oscara. 

Jane Wyman i Regis Toomey są najdłużej całującą się na ekranie parą. Ich pocałunek trwał 3 minuty i 5 sekund. 

Jane Wyman od lat jest głęboko wierzącą katoliczką. 

Do 1986 roku Janet Gaynor była najmłodszą aktorką, która kiedykolwiek dostała Oscara za rolę pierwszoplanową. 

Janet Gaynor była pierwszą aktorką, która otrzymała Oscara. 

Jean Arthur przez okres trwania swojej kariery w czasie filmów niemych nosiła naturalny ciemny kolor włosów. Kiedy nadeszła era kina mówionego, przemalowała się na blond. 

Jean Arthur była jedna z wiodących kandydatek do roli Scarlett O’Hary zanim nie pojawiła się Vivien Leigh. 

Kiedy Jean była starsza, a jej kariera miała się ku upadkowi, w Columbia zastąpiono ją Ritą Hayworth. Obie aktorki urodziły się 17 października. 

George Stevens powiedział o Jean Arthur, że jest jedną z najlepszych aktorek komediowych, jakie gościły na ekranie, a Frank Capra uznał ją za swoją ulubioną aktorkę. 

Jean Harlow była bardzo przesądna. Na kostce u nogi nosiła specjalny łańcuszek wierząc, że przynosi jej szczęście. 

Jean Harlow odrzuciła rolę w „King-Kongu” z 1933 roku. 

Jean Harlow była autorką powieści „Today is tonight”. 

Ostatni film Jean Harlow, „Saratoga”, był największym hitem roku 1937. 

Jean Simmons była pierwszym wyborem Williama Wylera do roli w „Rzymskich wakacjach”, ale Howard Hughes, który wykupił jej kontrakt, uniemożliwił Jean udział w tym filmie. W ten sposób swoją Oscarową rolę zagrała Audrey Hepburn. 

Córka Jennifer Jones i Davida O. Selznicka zabiła się skacząc z wieżowca. 

W dniu zdobycia jedynego Oscara Jennifer Jones skończyła równo 25 lat. 

Za każdym razem, kiedy w domu Joan Crawford zmieniała męża, wymieniała też deskę klozetową. 

Joan Crawford była tak oddana swoim fanom, że odpowiedzi na ich listy pisała na specjalnym niebieskim papierze i podpisywała je swoim autografem. Zabierało jej to całe weekendy. 

Kiedy Olivia de Havilland miała 9 lat, napisała testament, a w nim, że „przekazuje całą urodę swojej siostrze Joan, bo ta nie posiada swojej”. 

Judy Garland była ikoną gejów w latach 50. i 60. 

W dniu, w którym zmarła Judy, w Kansas szalało tornado. 

W 1997 roku pośmiertnie przyznano Judy Garland nagrodę Grammy za całokształt twórczości. 

Ulubionym aktorem Judy Garland był Robert Donat. 

Na scenie to Julie Andrews, a nie Audrey Hepburn wcielała się w Elizę w „My Fair Lady”, jednak kiedy postanowiono nakręcić filmową wersję, zrezygnowano z Julie twierdząc, że nie ma ona doświadczenia w filmie. Jednak Audrey nie otrzymała za swoją rolę nominacji do Oscara, a w tym samym roku Julie za „Mary Poppins” dostała statuetkę Akademii. 

Katharine Hepburn nigdy nie obejrzała „Zgadnij kto przyjdzie na obiad” ponieważ był to ostatni film Spencera Tracy. 

Katharine była jedną z faworytek do roli Scarlett O’Hary. 

Katharine używała daty urodzin swojego brata jako własnej przez wiele lat. 

Katharine przyznała, że podczas kręcenia „Afrykańskiej królowej” miała miesiączkę, więc wielu osobom zdawało się, że jest drażliwa i nieprzyjemna. 

Katharine Hepburn była fanką Johna Gilberta i Grety Garbo. 

Katharine Hepburn nie była na pogrzebie Spencera Tracy z szacunku dla jego rodziny. 

Lana Turner zemdlała podczas swojego ślubu z Lexem Barkerem w 1953 roku. 

Lana miała zagrać główną rolę w „Anatomii morderstwa” z Jamesem Stewartem dopóki nie sprzeciwiła się strojowi, jaki miała założyć na polecenie Otto Premingera. Zastąpiła ją Lee Remick. 

Pewnego razu, kiedy Hedda Hopper przeprowadzała z nią wywiad, a w tym samym pomieszczeniu znajdował się nowy mąż Lany, Lex Barker, zasłaniała go waza z kwiatami. Lana sięgnęła po nią i odstawiła ją mówiąc: „Jest całkiem nowy i muszę się na niego napatrzeć!”. 

Lana była nazywana „The Sweater Girl”, czyli „Swetrową Dziewczyną”. Co ciekawe, „lana” po hiszpańsku znaczy „wełna”. 

Rola Cory w „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy” była ulubioną rolą Lany. 

Ekranowy wizerunek Lauren Bacall oparty był na postaci Slim Hawks, żony Howarda Hawksa. Nawet postać grana przez Lauren w jej pierwszym ważnym filmie, „Być albo nie być” (1944), nazywa się Slim. 

Autobiografia Lauren, „By Myself”, zdobyła National Book Award w 1980. 

Lauren Bacall jest pół-Rumunką, pół-Żydówką. 

Mary Pickford i Lillian Gish były przyjaciółkami z dzieciństwa. 

John Gilbert był zakochany w Lillian i specjalnie mylił się w scenach pocałunku w „La Boheme”, aby móc całować ją jak najdłużej. 

Loretta Young ma nieślubną córkę z Clarkiem Gable’em, Judy Lewis. Judy jest autorką książki o romansie swoich rodziców, „Uncommon knowledge” (tłum. „Wiedza niepowszechna”). 

Luise Rainer nie chciała uczestniczyć w rozdaniu Oscarów w 1937 roku. Nieposłuszną aktorkę Louis B. Mayer zmusił do udziału w ceremonii, wysyłając po nią samochód ze specjalistami, którzy ubrali ją i umalowali i powieźli w samą porę na galę. 

Luise Rainer była pierwszą aktorką, która nie dość, że zdobyła dwa Oscary, to jeszcze zrobiła to dwa lata z rzędu. 

Luise Rainer, Jennifer Jones czy Olivia de Havilland były bohaterkami wieczoru rozdania Oscarów w czasie 75. ceremonii Amerykańskiej Akademii Filmowej jako zwyciężczynie sprzed wielu lat. 

Luise Rainer odrzuciła rolę w filmie Federico Felliniego „La Dolce Vita”. 

Luise Rainer jest pierwszą aktorką, która zdobyła Oscara za rolę autentycznej osoby. 

Marilyn Monroe i Shelley Winters dzieliły razem pokój kiedy obie zaczynały w Hollywood. 

Marilyn Monroe zmarła z słuchawką telefoniczną w ręku. 

Marilyn na co dzień nosiła okulary. 

Kiedy Marilyn odkryła, że podczas gali Oscarów w 1950 roku porwano jej sukienkę, rozpłakała się. 

Marlene Dietrich chwaliła się, że spała z więcej niż trzema członkami klanu Kennedy’ch. 

Marlene cierpiała na fobię przed zarazkami. 

Mary Pickford była pierwszą aktorką, która zamiast lub prócz regularnej pensji otrzymała procent z zysków z filmu. 

Merle Oberon, aby ukryć fakt, że w połowie jest Hinduską, mówiła gościom w domu, że jej matka jest pokojówką. 

Merle miała bardzo delikatną skórę, która bardzo często była czymś podrażniona. 

Ostatni film Myrny Loy był jednocześnie ostatnim w dorobku Henry Fondy. 

Profil Myrny Loy był najbardziej pożądanym przez pacjentki chirurgów plastycznych w latach 30. 

Vivien Leigh była ulubioną aktorką Natalie Wood. 

Natalie Wood panicznie bała się, że kiedyś utonie. Tak właśnie zginęła. 

Natalie Wood została zgwałcona przez pewnego znanego aktora. W jej biografii nie pojawia się jednak jego nazwisko. 

Norma Shearer odkryła Janet Leigh. 

Norma Shearer odrzuciła rolę Scarlett O’Hary uzasadniając swoją decyzję faktem, że rolą, ktorą chciałaby zagrać, jest… Rhett Butler. 

W filmie „Przeminęło z wiatrem” jedyną z czterech głównych postaci, która umiera, jest Melania. Grająca ją Olivia de Havilland jest jedyną osobą z czwórki głównych aktorów filmu, która wciąż żyje. 

Syn Olivii, Benjamin, zmarł na chorobę Hodgkinsa. 

Olivia odrzuciła rolę Blanche Dubois w „Tramwaju zwanym pożądaniem”. Rola ta przyniosła jej koleżance z planu „Przeminęło z wiatrem”, Vivien Leigh, drugiego Oscara. 

Olivia de Havilland jest osobą, która jak dotąd podziękowała otrzymując Oscara największej ilości osób. Wymieniła ich aż 27. 

Olivia jest kuzynką w bardzo dalekiej linii, Errola Flynna, z którym grała m.in. w „Przygodach Robin Hooda”. 

Paulette Goddard uwielbiała biżuterię i nie zadawała się z mężczyznami, których nie było stać na klejnoty. 

Paulette Goddard serdecznie przyjaźniła się z Anitą Loos, znaną scenarzystką. 

Ponoć cocktail Margarita nazwano na cześć Rity Hayworth kiedy tańczyła pod prawdziwym nazwiskiem w Tijuanie. 

Kiedy studio kreowało Ritę na gwiazdę, eksperci uznali, że lini jej włosów zaczyna się na czole za nisko. Aby to zmienić, Rita przeszła szereg bolesnych elektroliz. 

Rita wybiła Glennowi Fordowi dwa zęby podczas ich sceny walki w „Gildzie”. 

Producenci „Casablanca” chcieli początkowo zatrudnić Ritę w roli Ilsy. 

Romy Schneider przyjaźniła się z Luchino Viscontim. 

Film Pedro Almodovara „Wszystko o mojej matce” jest w części dedykowany Romy Schneider. 

Początkowo to Shirley Temple miała zagrać Dorotkę w „Czarnoksiężniku z Oz”. 

Tallulah Bankhead miała w domu lwa, który nazywał się Winston. 

Rodzice Tallulah wysłali ją do klasztoru katolickiego w nadziei, że ich córka się „nawróci”. 

Tallulah służyła za inspirację dla postaci disneyowskiej Cruelli De Vil w „101 dalmatyńczyków”. 

Tallulah była biseksualistką i ponoć miała romans z Hattie McDaniel. 

Marlon Brando stwierdził, że Tallulah była wielką aktorką, gdyby nie uzależnienie od seksu i alkoholu. 

Ciało Veronicki Lake zostało skremowane.

(Visited 26 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>