Mariusz Czernic

Alternatywna lekcja geografii

Alternatywna lekcja geografii
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Czy ktoś wie, gdzie leży Karpatia, Tecala lub Zangaro? Jeśli nie to niniejszy tekst może być pomocny, bo tych państw nie ma na żadnej mapie i nauczyciele geografii nie mówią o nich na lekcjach. Te miejsca istnieją tylko na kinowym ekranie, wykreowane przez scenarzystów, których inspirują rzeczywiste wydarzenia i postacie. Bo jeśli filmowcy chcą z kogoś zadrwić wolą nie mówić wprost po nazwiskach, wolą nie używać rzeczywistych nazw państw, aby nie urazić ich mieszkańców. Tworzą więc fikcyjne miejsca i fikcyjnych bohaterów, ale na wiele to się nie zda, bo i tak łatwo odczytać kogo dotyczy film. Czy ktoś miał wątpliwości, że dyktator Hynkel to wykapany Hitler? Z pewnością nie – to było aż za bardzo jasne i czytelne.

Poniżej lista dwunastu intrygujących miejsc świata znajdujących się na mapie kina i wykorzystanych w pojedynczych filmach. Mamy teraz okres wakacyjny, a przedstawione tu państwa mogą stanowić ciekawą atrakcję turystyczną. Po co jechać do Hiszpanii lub na Riwierę Francuską, skoro można pojechać do Freedonii.

Estrovia
film: Król w Nowym Jorku (1957), reż. Charles Chaplin
położenie: gdzieś w Europie

Król w Nowym Jorku (1957), reż. Charles Chaplin
W latach 50. doszło w Królestwie Estrovii do przewrotu, w wyniku którego podstarzały król Shahdov stracił władzę i musiał szukać schronienia w bezpiecznym wolnym kraju. Padło na Stany Zjednoczone, kuszące blichtrem, elegancją i bogactwem. Lecz ‚american dream’ nie każdemu się spełni. Gdy oczekuje się zbyt wiele można przeżyć ogromne rozczarowanie. Ameryka na pierwszy rzut oka wydaje się gościnnym i wspaniałym krajem, ale okazuje się przereklamowana.

Freedonia
film: Kacza zupa (1933), reż. Leo McCarey
położenie: Europa Południowa, w okolicach Italii

Kacza zupa (1933), reż. Leo McCarey
Zadłużona maleńka republika, która dzięki bogatej sponsorce i złośliwemu biznesmenowi o dyktatorskich zapędach ma szansę pokonać sąsiednie państwo Sylwanię i przerodzić się w dobrze prosperującą krainę. Panoszą się tu szpiedzy i niepożądani goście, jednakże rządzą humor, absurd i niczym nie skrępowana zabawa. Jest to miejsce zwariowanego show, gdzie na każdym kroku można spotkać komediantów, błaznów i złośliwców.

Hatay
film: Indiana Jones i ostatnia krucjata (1989), reż. Steven Spielberg
położenie: Bliski Wschód, kraj graniczy z Turcją i Syrią

Indiana Jones i ostatnia krucjata (1989), reż. Steven Spielberg
Bliski Wschód to obszar obfitujący w ropę naftową, ale w małej republice Hatay znajdują się starożytne relikwie, o których istnieniu krążą legendy. W roku 1938 amerykański archeolog Indiana Jones wraz ze swoim ojcem Henry’m odnalazł tu słynny kielich zwany Świętym Graalem, a nawet pił z tego kielicha. Ludzie spragnieni wrażeń i niebezpiecznych przygód koniecznie muszą tam zajrzeć. Obecnie Hatay jest prowincją w południowo-wschodniej Turcji.

Karpatia
film: Książę i aktoreczka (1957), reż. Laurence Olivier
położenie: Europa Południowo-Wschodnia, między Karpatami Południowymi a Półwyspem Bałkańskim

Książę i aktoreczka (1957), reż. Laurence Olivier
To raczej ponury i zimny kraj, skoro rządzi nim arogancki, gburowaty książę, pozbawiony poczucia humoru. Nawet słodka aktoreczka Marilyn Monroe nie jest w stanie rozruszać tego sztywnego buca. Ów książę z Karpatii przybył do Londynu na koronację Jerzego V (rok 1911). Jeśli tak wygląda reprezentant tego bałkańskiego kraju to chyba nikt nie czuje potrzeby by go odwiedzić w jego rezydencji położonej gdzieś w nieprzyjaznych górach.

Krakozja
film: Terminal (2004), reż. Steven Spielberg
położenie: Europa Południowo-Wschodnia, Półwysep Bałkański, kraj sąsiaduje z Macedonią i Bułgarią

Terminal (2004), reż. Steven Spielberg
Poczciwy i dobroduszny Wiktor Naworski przylatuje do Nowego Jorku i okazuje się, że jest pechowcem. Doświadcza absurdów biurokracji i zmuszony jest spędzić kilka dni i nocy na terenie nowojorskiego lotniska. Powodem tej dziwnej sytuacji jest zamach stanu dokonany w jego ojczyźnie, Krakozji. Restrykcyjne przepisy nie pozwalają biurokratycznym oficjelom wpuszczać na teren Stanów obywateli z tych regionów, w których trwają wewnętrzne konflikty.

Rurytania
film: Więzień Zendy (1952), reż. Richard Thorpe
położenie: Europa Środkowa

prisionero de zenda (1952) Więzień Zendy (1952), reż. Richard Thorpe
Malownicze państewko, gdzie ludzie, także na najwyższych szczeblach władzy, oddają się rozrywkom: spacerom po górach, polowaniom, pijaństwu. Niebezpieczna jest w tym kraju polityka, gdyż wśród dostojników toczy się zacięta walka o koronę. Pewien brytyjski arystokrata na swoje nieszczęście okazał się sobowtórem następcy tronu Rudolfa V, którego zachłanni i żądni władzy nikczemnicy chcą pozbawić majestatu i należnej mu korony.

Sangala
film: 24 godziny: Wybawienie (2008), reż. Jon Cassar
położenie: Afryka, w pobliżu Ruandy i Ugandy

24 godziny Wybawienie (2008), reż. Jon Cassar
Po wielu dramatycznych przeżyciach w Los Angeles agent specjalny Jack Bauer zaszył się w afrykańskiej głuszy. Ale kłopoty także i tu go dopadły. Działania generała Jumy prowadzą do ostrego konfliktu wewnętrznego, a do armii wcielane są również dzieci. Bauer nie potrafi przymknąć oczu na społeczną niesprawiedliwość, więc angażuje się w pomoc dla osób prześladowanych, potrzebujących wsparcia. Przebywając w pobliżu jednej ze szkół próbuje uratować przynajmniej niektóre dzieci przed wcieleniem do armii generała Jumy.

Tecala
film: Dowód życia (2000), reż. Taylor Hackford
położenie: Ameryka Południowa, góry Andy, w okolicach Kolumbii i Ekwadoru

proof of life Dowód życia (2000), reż. Taylor Hackford
Ten obszar wzdłuż Andów jest szczególnie niebezpieczny. Dość często zdarzają się tu porwania dla okupu. Partyzanci prowadzą wojnę z rządem, więc potrzebują funduszy na broń i inne środki niezbędne do walki. Porywają w tym celu amerykańskiego inżyniera i żądają za niego trzech milionów dolarów. Żonę uprowadzonego wspiera doświadczony negocjator. Gdy negocjacje nie przynoszą oczekiwanych rezultatów nie pozostaje nic innego jak akcja odbicia zakładnika.

Tomania
film: Dyktator (1940), reż. Charles Chaplin
położenie: Europa Zachodnia, w okolicach Germanii

Dyktator (1940), reż. Charles Chaplin the great dictator
Okrutny, nerwowy i szalony wódz Tomanii, Adenoid Hynkel, planuje inwazję na sąsiedni kraj Austerlich. A wspiera go w tym inny świr – wódz Bacterii, Napaloni. Mówiący dziwnym językiem dyktator Hynkel jest rasistą, antysemitą i perfidnym łajdakiem, a tych których nienawidzi każe uwięzić w obozach koncentracyjnych. Jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że ma sobowtóra – biednego żydowskiego fryzjera.

Wyspa Czaszek
film: King Kong (1933), reż. Merian C. Cooper, Ernest B. Schoedsack
położenie: Ocean Indyjski

King Kong (1933), reż. Merian C. Cooper, Ernest B. Schoedsack
Płynąc w stronę Indonezji przy sprzyjających wiatrach można trafić na mroczną, skalistą, tropikalną wysepkę dla prawdziwych ryzykantów i odkrywców. Ta złowieszcza kraina to być może jedyny obszar, na którym przeżyły dinozaury i inne prehistoryczne bestie. Można tu również na własne oczy zobaczyć Ósmy Cud Świata – jest nim gigantyczny goryl mający słabość do blondynek. Przy odrobinie szczęścia uda się go schwytać i załadować na statek, by pokazywać w wielkim mieście za odpowiednią opłatą.

Zamunda
film: Książę w Nowym Jorku (1988), reż. John Landis
położenie: gdzieś w Afryce

Książę w Nowym Jorku (1988), reż. John Landis
Afrykańskie królestwo, w którym niestety nie ma prawdziwych księżniczek. Aby poślubić kobietę  książę Akeem jedzie więc do Nowego Jorku, gdzie znajduje się dzielnica Queens. Jej nazwa sugeruje, że rodzą się tu prawdziwe księżniczki. I faktycznie, afrykański książę znajduje tu odpowiednią dla siebie partnerkę. Queens nie jest może tak atrakcyjne jak Manhattan, ale nawet w „najgorszych” dzielnicach można odnaleźć szczęście.

Zangaro
film: Psy wojny (1980), reż. John Irvin
położenie: Afryka Zachodnia

Psy wojny (1980), reż. John Irvin dogs of war
James Shannon jest najemnikiem, który od czasu do czasu dostaje ciekawe zlecenia. Pewien koncern chce zawładnąć złożami platyny, w jakie obfituje afrykański kraj Zangaro. Problem w tym, że państwem rządzi obłąkany tyran, pułkownik Kimba. Shannon udaje się więc do Clarence, stolicy kraju, jako fotograf ptaków, w rzeczywistości zaś pełni rolę szpiega, by potem złożyć raport swojemu mocodawcy i zadecydować co dalej.

(Visited 23 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>