Mariusz Czernic

10 najciekawszych postaci kobiecych

10 najciekawszych postaci kobiecych
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Dzień kobiet już za nami, więc teraz czas na zastanowienie się, jaką rolę w kinematografii pełnią kobiety. Wiele gatunków filmowych takich jak westerny, filmy wojenne, sensacyjne i przygodowe nie mają do zaoferowania ciekawych ról filmowych dla kobiet. Płeć piękna pełni często rolę dekoracyjną, często wpada w opały i zmuszona jest czekać bezczynnie na ratunek, bo nie ma odpowiedniego sprytu, siły i umiejętności, by sama wydostać się z kłopotów.

W komediach to głównie mężczyźni rozbawiają publiczność, w horrorach i thrillerach rola kobiet zwykle ogranicza się do bieganiny i rozpaczliwych wrzasków, a w dramatach – do rozczulania się nad ciężkim życiem i utraconą miłością. Znacznie łatwiej wybrać najciekawsze męskie postacie, wybór dziesięciu ról kobiecych z pewnością jest trudniejszy i na pewno poniższy ranking nie wszystkim się spodoba. Wybrałem bohaterki, które cechują się skomplikowanym charakterem, są nieprzewidywalne, intrygujące i trudne do poskromienia przez mężczyzn, a dzięki znakomitym aktorkom – charyzmatyczne i wiarygodne psychologicznie.

10. Mabel Longhetti (Gena Rowlands, Kobieta pod presją)

Mabel Longhetti (Gena Rowlands, Kobieta pod presją)
Kobieta po czterdziestce, która okropnie dusi się pod fartuszkiem gospodyni domowej. Z pozoru jest typową żoną i matką, dbającą o dom, męża i dzieci, ale codzienna rutyna i nuda doprowadzają ją do szału, nieopanowanego wzburzenia i buntu. Taka udręczona i szalona postać bardzo łatwo mogłaby spowodować irytację u widzów, lecz dzięki wybornej kreacji Geny Rowlands z ogromną uwagą śledzi się kryzys w związku małżeńskim i patologiczne zachowania, które towarzyszą przeciętnej rodzinie.

9.  Peppy Miller (Bérénice Bejo, Artysta)

Peppy Miller (Bérénice Bejo, Artysta) the artist
Młoda tancerka stawiająca pierwsze kroki w branży filmowej zaczyna karierę u boku wielkiego gwiazdora kina niemego George’a Valentina. Wprowadza do kina świeżość, naturalność, a wraz z początkiem ery dźwiękowej także swój głos. Ponieważ to niemy film jej głosu nie usłyszymy, ale nie ma żadnych problemów ze zrozumieniem postaci, a przesłanie filmu jest jasne i logiczne. Wielki gwiazdor spada na samo dno, zaś młoda niewiasta niemal dosięga gwiazd na niebie – ludzkie samopoczucie zmienia się błyskawicznie, bo w jednej chwili radość może zamienić się w smutek i rozczarowanie.

8. Tiffany Maxwell (Jennifer Lawrence, Poradnik pozytywnego myślenia)

JENNIFER LAWRENCE and BRADLEY COOPER star in SILVER LININGS PLAYBOOK
W dzisiejszym kinie hollywoodzkim brakuje mi jakiejś porządnej aktorki komediowej, a Jennifer Lawrence ma ku temu odpowiednie predyspozycje. Tiffany to nieustępliwa, pełna energii dziewczyna, potrafi być złośliwa i czarująca, w jednej chwili może się zwierzyć ze swoich sekretów, by w następnej przywalić z grubej rury. Teoretycznie niełatwo pokochać taką pełną wad osobę, ale dzięki młodej aktorce trudno nie lubić tej skomplikowanej, charakternej dziewczyny.

7. Georgiana Spencer Cavendish (Keira Knightley, Księżna)

Georgiana Spencer Cavendish (Keira Knightley, Księżna) the duchess
Życie w Anglii w XVIII wieku nie było dla kobiet łaskawe, a małżeństwo wcale nie oznaczało szczęścia, miłości i wspierania siebie nawzajem w trudnych chwilach. Georgiana, księżna Devonshire, w swoim związku czuła się jak w zamkniętej klatce, jej ruchy były ograniczone, a rola królowej arystokratycznych salonów nie była tym, o czym marzyła najbardziej. Na wieść, że poślubi księcia Devonshire była zadowolona, lecz rzeczywistość przerosła jej oczekiwania.

6. Holly Golightly (Audrey Hepburn, Śniadanie u Tiffany’ego)

Holly Golightly (Audrey Hepburn, Śniadanie u Tiffany'ego) breakfast at tiffany
Kwestią sporną jest, czy Audrey pasowała do wymyślonej przez Trumana Capote’a bohaterki, ale jej talent, intuicja i magnetyzm nadały tej postaci dodatkowych cech, które uatrakcyjniły tę błyskotliwie opowiedzianą przez Blake’a Edwardsa historię. Holly Golightly to kobieta nierozważnie podejmująca decyzje, skłonna do zabaw, marząca o luksusach. Woli brać niż dawać i najchętniej poślubiłaby bogatego faceta, aby w ogóle nie pracować. Czy człowiek trafiony sycylijskim piorunem jest w stanie przekonać ją do zmiany zasad?

5. B.G. (Rose Byrne, Bogini roku 1967)

B.G. (Rose Byrne, Bogini roku 1967) the goddess of 67
Inicjały głównej bohaterki tej metaforycznej opowieści symbolizują przede wszystkim jej tajemniczy charakter i ukryte motywy. Retrospekcje próbują wyjaśnić, jakie wydarzenia ukształtowały naturę i mentalność postaci granej przez Rose Byrne. Ale to co najważniejsze kryje się we wnętrzu, jest niedostrzegalne gołym okiem i trzeba użyć wyobraźni, by zrozumieć bohaterkę. B.G. to dziewczyna niestabilna emocjonalnie, która miała trudne dzieciństwo, od dziecka była niewidoma, ale jak sama mówi: potrafi usłyszeć „odgłos śmierci”.

4. Kathryn Bolkovac (Rachel Weisz, Niewygodna prawda)

Kathryn Bolkovac (Rachel Weisz, Ryzykantka)
Niewiele jest takich szlachetnych i w stu procentach pozytywnych postaci jak Kathryn – kobieta poświęcająca swój czas dla ludzi, którymi nikt się nie interesuje, nawet organizacje odpowiedzialne za bezpieczeństwo i pokój na świecie (jak ONZ). Kathryn to wrażliwa realistka i społecznie zaangażowana bojowniczka, która próbuje walczyć z wadliwym systemem i jego skorumpowanymi przedstawicielami. Niestety, jest w tej walce osamotniona. Wybitna kreacja Rachel Weisz.

3. Dolores Claiborne (Kathy Bates, Dolores)

Dolores Claiborne (Kathy Bates, Dolores)
Przez otoczenie uważana za wiedźmę, która zabiła swojego męża. Gdy w niewyjaśnionych okolicznościach umiera jej bogata chlebodawczyni, oskarżenia od razu kierowane są w jej stronę. Ale z retrospekcji dowiadujemy się, że ta niemłoda już kobieta to postać bardzo rozważna, która zanim zacznie działać analizuje wszystkie za i przeciw, a najważniejsze jest dla niej dobro córki. Kathy Bates swoje dwie najlepsze role (Annie Wilkes i Dolores Claiborne) zagrała dzięki słynnemu mistrzowi literackiej grozy, Stephenowi Kingowi.

2. Alice Ayres (Natalie Portman, Bliżej)

Alice Ayres (Natalie Portman, Bliżej) closer
Po występach w Gwiezdnych wojnach pojawiały się wątpliwości, czy Natalie Portman posiada aktorski talent, ale jej udział w filmie Mike’a Nicholsa to dowód na to, że doświadczony reżyser jest w stanie z młodej gwiazdy zrobić prawdziwą aktorkę. Postać tancerki z nocnych klubów to pierwsza wybitna rola gwiazdy Leona zawodowca. Alice potrafi być szczera i bezpośrednia w wyrażaniu uczuć, jest zmysłowa, bezpruderyjna i ma w sobie jakąś nutkę tajemnicy, która fascynuje mężczyzn i przyciąga wzrok.

1. Scarlett O’Hara (Vivien Leigh, Przeminęło z wiatrem)

Scarlett O'Hara (Vivien Leigh, Przeminęło z wiatrem) gone with the wind
Jedna z najlepszych decyzji castingowych w historii kina. Ten niesamowicie długi film nadal ogląda się z zainteresowaniem, po tych 70-ciu latach, przede wszystkim dzięki ponadczasowej kreacji, jaką wykreowała nieznana wówczas szerszej publiczności Vivien Leigh. Scarlett O’Hara to nieokiełznana, energiczna i wytrwała w swoich pragnieniach kobieta z charakterem. Nie ugina karku mimo licznych komplikacji spowodowanych wojną. Jest egoistką, która dąży do poprawy swojego życia i statusu społecznego. Jej upór i temperament zasługują na podziw, przysłaniają ułomności jej charakteru.

(Visited 83 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>