Mariusz Czernic

10 najciekawszych męskich postaci

10 najciekawszych męskich postaci
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

W zestawieniu dotyczącym postaci kobiecych większą część stanowiły bohaterki współczesne wykreowane przed kamerą na przestrzeni ostatnich 20 lat. Z mężczyznami sytuacja jest już nieco inna – tylko jeden bohater nowego wieku znalazł miejsce w moim rankingu. To oczywiście nie oznacza, że współczesne kino oferuje coraz mniej ciekawych ról dla facetów, ale i tak widać, że kobiety coraz częściej przejmują pałeczkę.

Jeden z najbardziej kasowych reżyserów XXI wieku, Quentin Tarantino, umożliwił swoim bohaterkom dokonywać zemsty w bardziej spektakularny sposób niż czynił to niegdyś Charles Bronson. Twórca Kill Billa dał kobiecie miecz samurajski, Eastwood – rękawice bokserskie, Rodriguez – karabin zamiast nogi, a Verhoeven zgotował młodej Żydówce okropne przeżycia wojenne. Natomiast w nowym filmie o Alfredzie Hitchcocku to ponoć nie tytułowy bohater gra pierwsze skrzypce, ale jego żona Alma Reville.

Od początku istnienia kinematografii to jednak mężczyźni znajdowali się na pierwszym planie i to oni dostawali z reguły wyższe wynagrodzenie. W epoce kina niemego królowały komedie, a pionierem w tym gatunku był Francuz Max Linder. Symbolem komizmu tamtej epoki stali się Chaplin, Arbuckle, Lloyd i Keaton, a w pierwszych dekadach kina dźwiękowego – Laurel i Hardy, bracia Marx, Abbott i Costello. Lata 40. to czas żołnierzy walczących w II wojnie światowej oraz detektywów odwiedzających mroczne spelunki w serii czarnych kryminałów.

W następnym dwudziestoleciu powstały najlepsze westerny z ich nieodłącznymi bohaterami: szeryfami, bandytami, łowcami nagród, kowbojami, kawalerzystami i Indianami. Japończycy również sięgnęli do własnej historii, przedstawiając swoich przodków – samurajów i roninów. Kolejne dekady to już rosnąca emancypacja kobiet, ale takie gatunki jak kino akcji, thriller, film gangsterski, wojenny i przygodowy zaczęły rozkwitać oferując ciekawe role głównie dla facetów. Interesujących bohaterów dostarcza literatura – wystarczy wspomnieć hrabiego Monte Christo, którego pewnie każdy aktor chciałby zagrać albo np. Hamleta, Sherlocka Holmesa, Robin Hooda, mistrza szpady o imieniu Zorro lub też polskiego awanturnika Andrzeja ‚Babinicza’ Kmicica.

10. Andy Dufresne (Tim Robbins, Skazani na Shawshank)

Andy Dufresne (Tim Robbins, Skazani na Shawshank)
Przedsiębiorczy bankier, który zostaje niesłusznie posądzony o zabójstwo i skazany na dożywotni pobyt w więzieniu. Pozornie nie pasuje do świata morderców, gwałcicieli i degeneratów, ale jest sprytny, zaradny i cierpliwy, co pozwala mu przetrwać za kratkami. To, w jaki sposób rozprawia się z władzami więzienia godne jest podziwu. Ważną rolę w jego grze odgrywają ówczesne gwiazdy kina: Rita Hayworth, Marilyn Monroe i Raquel Welch, które symbolizują błyskawiczny upływ czasu – od lat 40. do 60.

9. Jason Bourne (Matt Damon, Tożsamość Bourne’a)

Jason Bourne (Matt Damon, Tożsamość Bourne'a) bourne identity
Chociaż Matt Damon nie jest idealnym odtwórcą tej roli to jednak Jason Bourne alias David Webb z pewnością zalicza się do najciekawszych bohaterów kina akcji. Człowiek czynu, który w zawrotnym tempie podróżuje niemal po całej Europie, by wyjaśnić tajemnicę własnej tożsamości i raz na zawsze rozliczyć się z przeszłością. To taki bohater, który wzbudza zaufanie, ale i zdradza także negatywne cechy charakteru: zapalczywość i wściekłą zawziętość, które tylko krok dzieli od morderstwa z zimną krwią.

8. Dersu Uzała (Maksim Munzuk, Dersu Uzała)

Dersu Uzała (Maksim Munzuk, Dersu Uzała) dersu uzala
Kirgiski myśliwy, który zostaje przewodnikiem grupy rosyjskich badaczy i pomaga im przetrwać w syberyjskiej tajdze. Choć w trudnych warunkach radzi sobie doskonale, nie potrafi przystosować się do życia w cywilizacji. Obdarzony życiową mądrością i doświadczeniem, mający dobry kontakt z otaczającą przyrodą stary wyga popada z czasem w skomplikowany konflikt z naturą i upływającym nieubłaganie czasem. Nawet najbystrzejszy umysł i sokoli wzrok z upływem lat słabną i człowiek staje się bezużyteczny.

7. John Blackthorne (Richard Chamberlain, Szogun)

John Blackthorne (Richard Chamberlain, Szogun)
Angielski żeglarz, który swoją długą podróż po morzach i oceanach zakończył gdzieś na krańcu świata wśród rycerzy zwanych samurajami. Poznając ich kulturę, język i zwyczaje myśli o opuszczeniu wyspy, gdyż koniec podróży w tym barbarzyńskim kraju nie jest marzeniem takich „sokołów wędrownych” jak on. Ten bohater, bardziej znany z ekranów telewizyjnych niż kinowych, ma swoje źródło w rzeczywistości – angielski żeglarz i nawigator William Adams przeżył podobne przygody u progu wieku XVII.

6. Prof. Brett Fletcher (Gian Maria Volonté, Twarzą w twarz)

Prof. Brett Fletcher (Gian Maria Volonté, Twarzą w twarz) faccia a faccia
Nauczyciel historii opuszcza swoje bezpieczne gniazdko na Wschodzie i wyjeżdża na owiany złą sławą Dziki Zachód. W przeciwieństwie do Jamesa McKaya z Białego kanionu nie jest zdeklarowanym pacyfistą i bardzo szybko ulega fascynacji przemocą, przynależnością do gangu i planowaniem brawurowych napadów. Jego przejście na ciemną stronę kontrastuje z równie skomplikowaną postawą recydywisty (Tomas Milian), który przewartościowując swoje życie zaczyna myśleć o porzuceniu przestępczej działalności.

5. Thomas Edward Lawrence (Peter O’Toole, Lawrence z Arabii)

Thomas Edward Lawrence (Peter O'Toole, Lawrence z Arabii) laurence from arabia
Brytyjski oficer, który dokonuje niezwykłych czynów: najpierw przeprawia się przez pustynię, po czym udaje mu się zjednoczyć arabskie plemiona do walki przeciwko Turkom. Agent wywiadu brytyjskiego, biorący czynny udział w kampanii na Bliskim Wschodzie. Człowiek o walecznym sercu, cechujący się wytrwałością, charyzmą i zdolnościami przywódczymi. Postać zasługująca na szczególną uwagę, godna poświęconego przez filmowców czasu i ogromnych nakładów finansowych.

4. Michael Corleone (Al Pacino, Ojciec chrzestny 1-3)

Michael Corleone (Al Pacino, Ojciec chrzestny  the godfather
Syn szanowanego, pochodzącego z Sycylii, nowojorskiego bossa próbuje ułożyć sobie życie z dala od brudnych interesów rodziny. Zmęczył go udział w wojnie, więc spokój i bezpieczeństwo to jedyne, czego potrzebuje. Gdy jego ojciec pada ofiarą zamachu, zmuszony jest działać, by chronić swoją rodzinę. Jego opanowanie, dalekowzroczność i szybkość w podejmowaniu decyzji połączone z porywczym charakterem i bezwzględnością czynią z niego godnego następcę ojca. Nie przebierając w środkach tępi nieposłuszeństwo i zdradę, ale nadal przybywa mu coraz więcej wrogów.

3. Vito Andolini Corleone (Marlon Brando i Robert De Niro, Ojciec chrzestny 1-2)

Vito Andolini Corleone (Marlon Brando i Robert De Niro, Ojciec chrzestny the godfather
Postać, która ewoluuje, ale w przeciwnym kierunku. Najpierw poznajemy go jako budzącego respekt, władającego twardą ręką „ojca chrzestnego”, który by chronić swoich synów nie chce mieszać się do handlu narkotykami. Twarda osobowość, która potrafi przetrwać zamach na swoje życie. W drugiej odsłonie Vito przedstawiony jest jako szukający zemsty młody imigrant, który nie ufając sądom, policji i prawnikom buduje fundamenty pod własną instytucję, rządzącą się własnymi prawami. Przemocą, sprytem i pewnością siebie zdobywa szacunek, władzę i pieniądze.

2. Dr Richard Kimble (Harrison Ford, Ścigany)

Dr Richard Kimble (Harrison Ford, Ścigany) the fugitive
Cieszący się uznaniem chirurg poznaje paradoksy jakie rządzą systemem prawnym. Przedstawiciele prawa nie są w stanie zdemaskować mordercy jego żony, więc oskarżają go o zabójstwo i skazują na dożywocie mimo licznych wątpliwości i braku solidnych dowodów. Jednak Kimble otrzymuje szansę, by samemu schwytać przestępcę. Uciekając z więziennego transportu ścigany jest jak zwierzę – aby osiągnąć zamierzony cel musi przejść dramatyczną lekcję survivalu. To nie jest żaden Rambo, lecz zwykły człowiek postawiony w sytuacji ekstremalnej.

1. William Wallace (Mel Gibson, Braveheart – Waleczne serce)

William Wallace (Mel Gibson, Braveheart - Waleczne serce)
Po skromnym debiucie reżyserskim Mel Gibson udowadnia, że także w epickim widowisku radzi sobie wybornie. Bohaterem godnym takiego monumentalnego spektaklu okazał się dzielny szkocki rebeliant, który wystąpił przeciwko angielskiej tyranii, krwią i żelazem walcząc o wolność narodu szkockiego. Człowiek ogarnięty miłosnym uczuciem z powodu bezwzględnej polityki angielskiego króla przemienił się w anioła zemsty i zgotował piekło dla swoich wrogów. Za osiągnięcie satysfakcji i walkę o wolność musiał zapłacić głową.

(Visited 51 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>