Mariusz Czernic

10 najciekawszych filmowych duetów

10 najciekawszych filmowych duetów
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Już niemal sto lat temu filmowcy dostrzegli jak duży potencjał kryje się w duetach, a dwóch zabawnych bohaterów na pierwszym planie oznacza podwójną dawkę śmiechu. Czasem też wzruszeń jak w filmie Brzdąc, w którym Jackie Coogan towarzyszył Charliemu Chaplinowi.

W latach 20. duński reżyser Lau Lauritzen wylansował parę komików Carla Schenstrøma i Haralda Madsena (znanych w Polsce jako Pat i Pataszon), a następnie  amerykański producent Hal Roach połączył w duet Stana Laurela i Olivera Hardy’ego (u nas znanych jako Flip i Flap). W latach 30. i 40. popularnością cieszyła się para detektywów Nick i Nora z cyklu Pościg za cieniem oraz mieszkający wśród dzikich zwierząt Tarzan i Jane z serii przygód władcy dżungli.

Duety pojawiały się w westernach, filmach gangsterskich, przygodowych, kinie akcji, filmach kung fu, również w polskich komediach (czego najlepszym przykładem Sami swoi) oraz m.in. w wybuchowej mieszance gatunkowej pt. Blues Brothers. Powstał nawet oddzielny gatunek nazywany buddy movie, a jednym z pierwszych kasowych hitów w tym gatunku jest pełen dowcipnych dialogów i brawurowych scen akcji film 48 godzin. Także we współczesnym kinie, w ostatnim dwudziestoleciu, można znaleźć ciekawe duety, np. w filmach Quentina Tarantino Pulp Fiction i Django. Albo w komedii sensacyjnej Wybuchowa para z Tomem Cruisem i Cameron Diaz – choć nie przepadam za tymi aktorami to muszę przyznać, że ten duet przypadł mi do gustu. Co dwie głowy to nie jedna.

10. Nick i Nora Charles (William Powell i Myrna Loy, W pogoni za cieniem)

Nick i Nora Charles (William Powell i Myrna Loy, Pościg za cieniem)
Niewiele jest takich filmowych małżeństw, które się w ogóle nie kłócą, nie podnoszą na siebie głosu, tylko szanują i wzajemnie wspierają, a przy tym wcale nie wydają się dla widzów nudni i niewiarygodni. Nick lubi imprezować i czasem zagląda do kieliszka, ale potrafi zachować jasność umysłu. Dzięki małżeństwu z bogatą kobietą może sobie pozwolić na zabawę, ale także na doskonalenie umiejętności detektywistycznych. To głównie dzięki znakomicie dobranej aktorskiej parze MGM-u ten duet wzbudza sympatię, a tę komedię kryminalną ogląda się z przyjemnością mimo iż tak wiele lat już minęło od premiery.

9. Léon i Mathilda (Jean Reno i Natalie Portman, Leon zawodowiec)

Léon i Mathilda (Jean Reno i Natalie Portman, Leon zawodowiec)
12-letnia dziewczynka w jednej chwili zostaje sama, gdy brutalny i skorumpowany gliniarz zabija jej opiekunów i młodszego brata. Nieoczekiwanie jej przyjacielem zostaje płatny zabójca, co wzbogaca charakter dziewczyny o dodatkowe cechy charakteru, takie jak pewność siebie i chęć ukarania bezwzględnych psychopatów. Ten nietypowy duet rozpoczyna prywatną wojnę ze złem, które z brudnymi butami wkroczyło brutalnie w życie nastolatki. Matylda uczy Leona czytać, on zaś uczy ją posługiwania się bronią. Czy taki układ z zabójcą okaże się dla dziewczyny korzystny?

8. François Perrin i detektyw Campana (Pierre Richard i Gérard Depardieu, Pechowiec)

François Perrin i detektyw Campana (Pierre Richard i Gérard Depardieu, Pechowiec)
Racjonalnie myślący detektyw prowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia pechowej córki milionera. W dochodzeniu towarzyszy mu obdarzony zdolnością do ciągłego wpadania w kłopoty François Perrin – jeśli w pomieszczeniu jest tylko jedno zepsute krzesło to on na pewno na nim usiądzie. Wspólna podróż tych dwóch osobowości powoduje wiele komplikacji i zabawnych zdarzeń. Doświadczony śledczy nie może pojąć absurdalnych sytuacji, jakie stają się jego udziałem za sprawą pechowego towarzysza podróży. Ale jak to w komediach bywa – nieudacznicy i idioci mogą zdziałać więcej niż sprytni i ostrożni stróże prawa.

7. Jack Walsh i Jonathan Mardukas (Robert De Niro i Charles Grodin, Midnight Run)

Jack Walsh i Jonathan Mardukas (Robert De Niro i Charles Grodin, Midnight Run)
Były detektyw, a obecnie łowca nagród otrzymuje niezłą ofertę za doprowadzenie przed północą do Los Angeles byłego księgowego mafii. Do spotkania tych dwóch osób, pochodzących z różnych światów, dochodzi bardzo szybko i co jest łatwe do przewidzenia – nie przypadają sobie do gustu. Podczas dość długiej wędrówki po Ameryce ich śladem podążają agenci federalni, gangsterzy i zawzięty łowca nagród. Podobnie jak w 48 godzinach mamy w duecie stróża prawa i oszusta oraz określony czas na wykonanie zadania. I chociaż oba filmy są świetne, wybieram Midnight Run – produkcję nakręconą z większą lekkością, finezją i polotem.

6. Thelma Dickinson i Louise Sawyer (Geena Davis i Susan Sarandon, Thelma & Louise)

Thelma Dickinson i Louise Sawyer (Geena Davis i Susan Sarandon, Thelma & Louise)
Zastraszana, żyjąca z despotycznym mężem Thelma wraz z pewną siebie Luizą wybierają się na przejażdżkę po Ameryce. Luiza zabiła faceta, który próbował zgwałcić jej przyjaciółkę i teraz są poszukiwane przez policję. Szukają wolności i bezpieczeństwa, których nie znajdą w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Feministyczne kino drogi o dwóch twardych kobietach, z któych jedna nauczy się być twardą dopiero w trakcie pełnej wrażeń eskapady. Bezkresne pustkowia, samochód i dwie zdesperowane kobiety, których cechy charakteru zostały doskonale odegrane przez parę utalentowanych aktorek.

5. Butch Cassidy i Sundance Kid (Paul Newman i Robert Redford)

1969, BUTCH CASSIDY AND SUNDANCE KID
Tylko w wykonaniu duetu Newman i Redford poszukiwani listem gończym bandyci mogli nabrać takiej charyzmy i pozytywnych cech osobowości. Bo choć zgodnie ze scenariuszem bohaterowie napadają na banki i pociągi to w interpretacji aktorów są to młodzi desperaci, traktujący swój fach jak zabawę. Próbują także wyrazić bunt przeciwko prawu i nostalgię za odchodzącym w przeszłość Dzikim Zachodem. Cechują się poczuciem humoru, ale to w gruncie rzeczy tragiczne postacie, nad którymi ciąży fatum. Zdesperowani próbują nawet uciec za granicę, ale z powodu ich buntowniczego charakteru nigdy nie uzyskają spokoju.

4. Bonnie Parker i Clyde Barrow (Faye Dunaway i Warren Beatty, Bonnie i Clyde)

Bonnie Parker i Clyde Barrow (Faye Dunaway i Warren Beatty, Bonnie i Clyde)
Czy tak wyglądali wrogowie publiczni napadający na banki w latach 30? Z pewnością nie, ale czy to ważne? Faye i Warren stworzyli znakomitą ekranową parę, agresywną i nieobliczalną, ale wzbudzającą sympatię. Bohaterowie pełni wad, których łączy niezwykła więź. Działalność kryminalna oraz igranie z władzami to dla nich część gry, testującej ich odwagę, lojalność i kondycję. Młodzi i szaleni kochankowie, którzy traktują swoją profesję jak rozrywkę. Nie chcą zabijać, ale gdy ktoś próbuje zgrywać bohatera broń potrafi sama wystrzelić – wtedy wjeżdża się w ślepą uliczkę, z której nie ma drogi powrotnej.

3. Henri Charriere i Louis Dega (Steve McQueen i Dustin Hoffman, Papillon)

Henri Charriere i Louis Dega (Steve McQueen i Dustin Hoffman, Papillon)
W więzieniu można narobić sobie wrogów, ale można też poznać przyjaciół. Przyjaźnili się skazani na Shawshank Andy Dufresne i Ellis Boyd Redding, również w kolonii karnej w Gujanie Francuskiej niesłusznie skazany Henri Charriere zwany motylkiem (papillon) znajduje lojalnego kumpla w osobie fałszerza pieniędzy o nazwisku Louis Dega. Niezłomność charakteru pierwszego wraz z zaradnością drugiego tworzą świetnie uzupełniający się duet. Ale tylko jeden z nich okaże się na tyle twardy i wytrwały, by po licznych niepowodzeniach i pobytach w karcerze nadal próbować ucieczki. Opowieść o dwóch skazańcach, którzy marzą o wolności, ale tylko najsilniejszy jest w stanie spełnić to marzenie.

2. Henry Gondorff i Johnny Hooker (Paul Newman i Robert Redford, Żądło)

Henry Gondorff i Johnny Hooker (Paul Newman i Robert Redford, Żądło) the sting
Dwóch oszustów dokonuje wyrafinowanego, przemyślanego w najdrobniejszych szczegółach przekrętu po to tylko, by dać nauczkę gangsterowi, który wydał wyrok śmierci na ich kumpla. Aby jednak uniknąć zemsty gangstera należy tak wykombinować intrygę, by delikwent nawet się nie domyślił, że padł ofiarą oszustwa. Tak potrafią tylko nieliczni w branży – ryzykanci gotowi postawić wszystko na jedną kartę. W przeciwieństwie do Butcha i Sundance’a potrafią się powstrzymać przed robieniem głupstw, dlatego są w stanie wygrać, a także odzyskać równowagę i autonomię mimo łobuzerskich zagrań.

1. Martin Riggs i Roger Murtaugh (Mel Gibson i Danny Glover, Zabójcza broń)

Łączy ich jedno – są policjantami, którzy nie ulegają korupcji, a przestępców ścigają do wyczerpania sił. Różni ich niemal wszystko – wiek, kolor skóry, charakter, sposób bycia. Jednak to właśnie walka z przestępczością sprawia, że próbują znaleźć wspólny język, by razem rozpracować zbrodnicze organizacje. I okazują się dobraną ekipą, która jest w stanie przeprowadzić wiele spektakularnych akcji wymierzonych przeciwko złu, bezprawiu, anarchii. Nie wszystko idzie po ich myśli, ale nawet przy porażkach zachowują klasę, dobry humor i optymizm.

Lethal Weapon  Martin Riggs i Roger Murtaugh (Mel Gibson i Danny Glover, Zabójcza broń)

(Visited 68 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>