Karolina Łachmacka

Jeanne de Luynes – bohaterka filmu „Królewska faworyta” (Axel Corti, 1990)

Jeanne de Luynes – bohaterka filmu „Królewska faworyta” (Axel Corti, 1990)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Królewska faworyta to melodramat kostiumowy osadzony w czasach króla Piemontu, Vittorio Amadeo (w tej roli Timothy Dalton). Film przedstawia historię romansu króla z Jeanne de Luynes (Valeria Golino), młodą i zamężną kobietą, która opiera się wszystkimi siłami pchającym ją w ramiona króla ludziom (w tym jej mężowi), co zdaje się jedynie podsycać fascynację króla. Film Axela Cortiego zdobył nominację do Złotej Palmy festiwalu filmowego w Cannes.

Jeanne de Luynes – analiza postaci

Filmowa Jeanne to kobieta niezwykle silna i zdeterminowana. W jednej ze scen młodziutka Jeanne widzi, jak młodym dziewczętom, które mają zostać zakonnicami, obcinane są włosy. Nazywa to po imieniu: „To grzebanie żywcem!”. Charakter Jeanne zdaje się nie pasować do tego, czego wymaga od niej jej świat. A wymaga przede wszystkim posłuszeństwa. Zapewne Jeanne nie byłaby taka chętna poślubić swojego przyszłego męża, hrabiego de Verua, gdyby nie uczucie, które połączy ich niemal natychmiast, od pierwszego wejrzenia. To samo uczucie nie pozwala kobiecie stać się kochanką króla. Jej upór i opór doprowadzają króla do ostateczności – jak mówi Vittorio Amadeo, siedzi w nim „bestia, która kąsa, gdy o tobie myślę”. Król zabiera Jeanne wszystko, by mogła całą siebie ofiarować jemu. Ale ona nie zamierza się poddawać – jeżeli król może ją mieć, to tylko pod względem fizycznym. Rodzące się gdzieś w Jeanne uczucia obudzą się za późno.

Interpretacja roli w wykonaniu Valerii Golino

Włoszka Valeria Golino to jedna z najlepszych aktorek europejskich ostatnich lat. Jej kunszt aktorski doceniono wieloma nagrodami. Co ciekawe, Golino grała też w Hollywood, choć tam jej potencjału, niestety, nigdy nie spożytkowano.

W filmie Cortiego Golino jest niezwykle silną osobowością. Ta właśnie cecha pozwala wyeksponować Jeanne i jej motywy. Valeria Golino jest bardziej niż przekonująca. Nawet jej zjawiskowa uroda nie jest w stanie przyćmić talentu. Jej interpretacja roli Jeanne jest wyścielona wachlarzem emocji, od szczęścia, kiedy np. dzieli się z mężem nowiną o ciąży, do zabijającej go wręcz obojętności, gdy hrabia de Verua widzi na jej nadgarstkach ślady wiązania, a ona podkreśla, że „należy już do króla”.

(Visited 175 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>