Kinetoskop
Brak komentarzy

„Wołyń”: Telewizja Polska zwiększa finansowe zaangażowanie w dystrybucję filmu

„Wołyń”: Telewizja Polska zwiększa finansowe zaangażowanie w dystrybucję filmu
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski i Dariusz Pietrykowski, producent reprezentujący twórców filmu "Wołyń", porozumieli się w sprawie zwiększenia zaangażowania finansowego TVP jako koproducenta "Wołynia".

Telewizja Polska zwiększy swoje zaangażowanie w dystrybucję filmu „Wołyń″, w szczególności za granicą. Prezes Kurski zobowiązał się – w imieniu Telewizji Polskiej jako koproducenta filmu – do inicjowania i wspierania działań, mających na celu popularyzację filmu, o którego wartości historycznej, jak i artystycznej zawsze wyrażał się z największą estymą.

Jacek Kurski ocenił „Wołyń” jako „najważniejszy w ostatnich 27 latach wolnej Polski przykład polskiego kina historycznego”. – Żaden z powstałych w tym okresie filmów historycznych nie ma tej świeżości, błysku, artyzmu, co „Wołyń” – stwierdził prezes Kurski.

Twórcy „Wołynia” wyrazili nadzieję, że wielostronna współpraca z tak doświadczonym partnerem jak TVP w dystrybucji i promocji na rynkach zagranicznych przyczynią się do międzynarodowego sukcesu tego wyjątkowego obrazu.

Akcja filmu „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci.

Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

(Visited 26 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>