Piotr Berndt
Brak komentarzy

Guy Hamilton nie żyje. Reżyser filmów o Jamesie Bondzie miał 93 lata

Guy Hamilton nie żyje. Reżyser filmów o Jamesie Bondzie miał 93 lata
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Guy Hamilton urodził się w Paryżu w 1922 roku. Na początku lat 40. wyjechał do Wielkiej Brytanii, by odbyć służbę w British Navy. Przygodę z kinem zaczynał jako asystent Carola Reeda, legendarnego twórcy takich filmów, jak „Trzeci człowiek”, „Niepotrzebni mogą odejść” czy „Oliver!”. Jako samodzielny reżyser Hamilton zadebiutował w roku 1952 filmem „The Ringer”.

Od początku kariery preferował kino gatunkowe, zwłaszcza kryminał („Pan inspektor przyszedł”), dramat wojenny („Man in the Middle” z Robertem Mitchumem) i film szpiegowski („Pogrzeb w Berlinie” z Michaelem Caine’em). Pierwszym wielkim filmem, jaki nakręcił Hamilton, był „Uczeń diabła” z roku 1959. W rolach głównych wystąpili Kirk Douglas, Laurence Olivier i Burt Lancaster.

W 1964 roku wyreżyserował „Goldfingera”, trzecią odsłonę przygód Jamesa Bonda. W rolę agenta 007 wcielał się Sean Connery. Hamilton za kamerą filmów o Bondzie stawał jeszcze trzykrotnie, reżyserując „Diamenty są wieczne”, „Żyj i pozwól umrzeć” i „Człowieka ze złotym pistoletem”.

Klasykami okazały się dwa filmy wojenne, które stworzył Hamilton: „Bitwa o Anglię” i „Komandosi z Navarony” (kontynuacja „Dział Navarony”). Następie wyreżyserował „Pęknięte lustro” z Rockiem Hudsonem i Elizabeth Taylor oraz „Zło czai się wszędzie” z Jamesem Masonem. Z ciepłym przyjęciem publiczności spotkał się „Remo: Nieuzbrojony i niebezpieczny”, kultowe kino akcji lat 80.

(Visited 17 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>