Kinetoskop
Brak komentarzy

20. festiwal filmów dokumentalnych Off Cinema [16-20 listopada, Poznań]

20. festiwal filmów dokumentalnych Off Cinema [16-20 listopada, Poznań]
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

35 filmów, w tym 15 z Polski, powalczy w tym roku o Złote, Srebrne i Brązowe "Zamki" podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema. Jubileuszowa, 20. edycja wydarzenia rozpocznie się 16 listopada w Poznaniu.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema, to – jak podkreślaja organizatorzy – festiwal, który przez 20 lat swojej działalności stał się jednym z najważniejszych festiwali kina non-fiction w Polsce.

OFF CINEMA jest festiwalem konkursowym, który prezentuje filmy dokumentalne z całego świata. Najlepszym dokumentom Jury złożone z wybitnych twórców kina, krytyków filmowych i animatorów kultury przyznaje nagrody: Złoty, Srebrny i Brązowy Zamek. Promujemy i prezentujemy interesujące wydarzenia z szerokiego kręgu polskiej i światowej kinematografii współczesnej i klasycznej nie tylko dokumentalnej. Konkursowi towarzyszą liczne pokazy specjalne, spotkania z twórcami, wystawy o tematyce filmowej, koncerty filmowo-muzyczne, warsztaty filmowe, wykłady i panele dyskusyjne. Festiwal wspiera rozwój kina dokumentalnego na trzech płaszczyznach: prezentacja, edukacja, refleksja.

W tym roku do konkursu nadesłano 730 produkcji z całego świata. 35 obrazów, które zakwalifikowały się do finałowej rywalizacji oceniać będzie jury w składzie: Paweł Łoziński, Ryszard Jaźwiński, Aleksandra Maciuszek, Joseph Kickasola i Anna Szczepańska.

Jak zaznaczyła w piątek na konferencji prasowej kierowniczka produkcji festiwalu Ewa Kujawińska, poza sekcją konkursową, w trakcie festiwalu można będzie zobaczyć sekcje filmów poświęconych m.in. dokumentom „zaangażowanym”, historycznym, muzycznym, oraz filmy z klasyki gatunku.

Dyrektor artystyczny festiwalu Mikołaj Jazdon podkreślił natomiast, że obecnie, w ujęciu organizatorów, nazwa festiwalu odnosi się do także do różnych odmian sztuki dokumentalnej, także do tych występujących poza kinem.

„Film dokumentalny owszem – jest pokazywany w telewizji, ale zasadniczo nie ten, który my pokazujemy. Film dokumentalny może i trafia dzisiaj do kin, ale jak wiemy – w ograniczonej reprezentacji. Oprócz prezentacji tego, czego się nie pokazuje na co dzień, chcemy prezentować także dokumenty, które są poza kinem, ale w kinowej przestrzeni – jak fotografie, reportaże radiowe, czy literacki” – powiedział.

W trakcie festiwalu poza filmami dokumentalnymi zaplanowano więc m.in. prezentację reportaży radiowych Wandy Wasilewskiej oraz wystawę zdjęć Bogdana Dziworskiego – laureata tegorocznego Platynowego „Zamku”.

Jak podkreślili organizatorzy, tegoroczna edycja festiwalu, w związku z rokiem Krzysztofa Kieślowskiego, będzie też w szczególny sposób upamiętniała tego wybitnego reżysera. Jak zaznaczył Jazdon, zaprezentowany zostanie m.in. „Życiorys„, „Nie wiem” oraz „Ostatnie spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim„.

W ramach wydarzenia odbędą się także warsztaty dla młodych krytyków filmowych, które poprowadzi Piotr Czerkawski oraz Michał Walkiewicz. Festiwalowi towarzyszyć będą również spotkania literackie i filmowe, panele dyskusyjne, koncerty filmowo-muzyczne oraz wykłady.

Tegoroczna edycja festiwalu organizowanego przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu potrwa do 20 listopada.

http://www.offcinema.pl/

PROGRAM: http://www.offcinema.pl/SRODA-16-11-,672.html

a372fc3bc1fabf8294fe57488d65d6ff

(Visited 24 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>